17 października 2016
Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

10 października 2016 r., w sali widowiskowej legionowskiego ratusza obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Wykłady zorganizowała Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio.

Głównym organizatorem obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego było Legionowskie Stowarzyszenie Amicus przy współudziale Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio z Chotomowa. W organizację konferencji zaangażowały się również - Urząd Województwa Mazowieckiego, Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Legionowo oraz Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Przybyłych na uroczystość gości  przywitali: Prezes Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio Barbara Wesołowska-Budka oraz Prezes Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus ks. Tomasz Chciałowski. W uroczystości wzięli udział Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, Naczelnik Wydziału Zdrowia Ewa Milner-Kochańska oraz członek zarządu Powiatu Legionowskiego Michał Kobrzyński.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony był pod hasłem „Profilaktyka Zdrowia Psychicznego i Zapobieganie Nawrotom”. Wykład pt. ,,Profilaktyka Zdrowia Psychicznego - Dlaczego jest istotna?” wygłosiła psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, seksuolog – mgr Barbara Wesołowska-Budka. Łącznie wystąpiło 10 prelegentów, którzy są specjalistami z zakresu psychiatrii, psychologii, psychoterapii, neuropsychologii, seksuologii, dietetyki w Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio.

Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz więcej osób. Tylko część z nich korzysta z fachowej pomocy

Podczas wykładów poruszane były zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym. Tytuły poszczególnych wystąpień: „Kiedy nie warto się bać – specyfika zaburzeń lękowych”; „Trudności w pracy… Czy to już mobbing?”; „Relacje - Czy to naprawdę takie ważne?”; „Rola czynników rodzinnych w kształtowaniu się zaburzeń odżywiania.”; „Trudny okres dojrzewania - Jak radzić sobie z dorastającymi dziećmi?”; „Twarze depresji - Jak rozpoznać, leczyć, zapobiegać?”; „Trudności psychiczne i neurologiczne u osób starszych.”; „Uzależnienia i co dalej?”. Po każdym wystąpieniu odbywała się dyskusja, dzięki niej zgromadzeni goście mogli zadawać pytania i aktywnie uczestniczyć w spotkaniu.

W obchodach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego uczestniczyło ok. 100 uczestników i odbyło się ok. 20 konsultacji psychologicznych. Ponadto w trakcie uroczystości rozdawano bezpłatne poradniki dla pacjentów i ich rodzin, które opisują zagadnienia zaburzeń: lękowych, depresyjnych, odżywiania, nadmiernego stresu oraz poradniki dla nastolatków, w których znaleźć można cenne wskazówki jak radzić sobie z dzisiejszymi zagrożeniami. Obie publikacje mają na celu obalanie mitów, psychoedukację oraz zachęcanie do leczenia i profilaktyki zdrowia psychicznego. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zakończyła wspólna dyskusja.