Utwory trzech znakomitych kompozytorów znalazły się w programie październikowej odsłony cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”.
Kierownictwo cyklu zawsze starannie dobiera repertuar oraz wykonawców, co za każdym razem gwarantuje komplet widzów na sali. Tak było i tym razem. Gości powitała dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN Magdalena Grzelecka, która słowem wstępu omówiła program koncertu i genezę powstania poszczególnych kompozycji.
Pianista Sławomir Cierpik i wiolonczelista Piotr Bylica oczarowali jabłonowską publiczność
Duet złożony z wiolonczelisty Piotra Bylicy oraz pianisty Sławomira Cierpika wykonał kompozycje Gabriela Fauré, Ludwiga van Beethovena i Johannes Brahmsa.
Elegia C-moll op. 24 Gabriela Fauré, francuskiego kompozytora i organisty to kompozycja pełna liryki i emocji opisanych partiami obu instrumentów. Utwór charakteryzuje się mistrzowsko prowadzoną linią melodyczną, ukazującą wszystkie walory i głębię brzmienia wiolonczeli.
Zasługi Ludwiga van Beethovena w tworzeniu nowej formy sonaty kameralnej są niezaprzeczalne. Nigdy wcześniej instrumenty nie wchodziły w tak ścisły dialog, często polegający na wymianie nie tyle długich fraz, ile krótkich motywów rozłożonych w partiach obu instrumentów. Tak właśnie dzieje się w Sonacie wiolonczelowej C-dur, która mimo bardzo jasnej tonacji niesie ze sobą wiele napięcia, wręcz dramaturgii. Nieco jaśniejsze tony przybiera tylko miejscami finałowe Allegro vivace.
Johannes Brahms, w swojej trzyczęściowej sonacie e-moll, w jakimś sensie łączy ze sobą style trzech epok. Pierwsza część, Allegro non troppo, jest pełna romantycznego liryzmu i śpiewności. Druga, w formie menueta, odwołuje się niemal wprost do stylistyki epoki klasycyzmu, natomiast trzecia, Allegro, to fuga oparta na temacie XIII Contrapunctus z Die Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bacha.
Utwory urzekły publiczność liryzmem i subtelnością oraz mistrzowską aranżacją. Koncert docenili słuchacze dając wyraz swemu ukontentowaniu gromkimi, długimi brawami i prosząc o bis. Po raz kolejny organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zaspokoili gusta nawet najbardziej wymagających melomanów.
„Pałacowe spotkania z muzyką” to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku. Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Ponadto co dwa miesiące w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych. Pomysłodawcami formatu są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym roku przedsięwzięcie swym patronatem objął Starosta Legionowski.