31 października 2016
Thriller psychologiczny po polsku

Projekcja filmu „Czerwony pająk” oraz spotkanie z odtwórcą głównej roli Filipem Pławiakiem znalazły się w programie październikowej odsłony cyklu „Kino Otwarte.

27 października br. Powiatowa Instytucja Kultury tradycyjnie zaprosiła widzów do sali widowiskowej legionowskiego ratusza na wieczór z dobrym filmem i wyjątkowym gościem.  Tradycyjnie też wybór padł na obraz ambitny i zmuszający do refleksji.  Tym razem licznie zgromadzeni miłośnicy kina mieli okazję obejrzeć „Czerwonego Pająka” w reżyserii Marcina Koszałki.

Film został luźno oparty na dwóch wątkach - autentycznej historii seryjnego mordercy działającego w Krakowie w latach 60. XX w. - nastolatka Karola Kota, zwanego "wampirem z Krakowa", a także na legendzie miejskiej o Lucjanie Staniaku, czyli tytułowym "Czerwonym Pająku", również seryjnym mordercy. To wstrząsająca opowieść o złu, które może czaić się w każdym człowieku i w sprzyjających warunkach przejąć kontrolę nad jego postępowaniem ujawniając mroczne pragnienia i instynkty. Klimat filmu jest gęsty i duszny, co dodatkowo potęguje efekt grozy i panującego napięcia. - W każdym z nas jest ciemna strona, tylko zatuszowana. Seryjni mordercy bardzo nas intrygują (…). Istnieje w nas perwersyjna fascynacja czymś, co jest złe, przekroczeniem pewnych granic – powiedział o filmie w jednym z wywiadów reżyser Marcin Koszałka.

Do mocnych stron produkcji należy zaliczyć obsadę, na którą składa się czołówka polskich aktorów (poza Filipem Pławiakiem występują m.in. Małgorzata Foremniak, Adam Woronowicz oraz Wojciech Zieliński). Na uwagę zasługują także zdjęcia i scenografia, wiernie odwzorowująca realia Polski lat 60 i 70-tych ubiegłego stulecia.

Filip Pławiak chętnie odpowiadał na liczne pytania publiczności

W trakcie wystąpienia, które miało miejsce po projekcji Filip Pławiak opowiedział o kulisach powstania obrazu, pracy na planie oraz o tym, jak ze spokojnego nastolatka przeobrażał swojego bohatera w żądnego krwi psychopatę, uwikłanego z mordercą w silną relację mistrz-uczeń.

W tym roku reżyser Marcin Koszałka za „Czerwonego pająka” otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Obraz był także dwukrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Filmowej oraz walczył o nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, Kołobrzeskim Festiwalu Filmowym, Lubuskim Lecie Filmowym - Kinematografie Krajów Europy Środkowej i Wschodniej, MFF w Karlowych Warach oraz Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera.

Filip Pławiak (ur. 1989 r.) – aktor filmowy. Absolwent łódzkiej PWSFTiT. Krytycy filmowi nazywają go jednym z najlepszym aktorów młodego pokolenia i entuzjastycznie wypowiadają się o jego talencie. W swoim dorobku ma role w takich filmach, jak: „Kamienie na szaniec”, „Demon” i „Wołyń”. Znany jest także z ról w serialach „Ojciec Mateusz” i „Prokurator”. Wkrótce będzie można go oglądać w serialu „Pakt 2”.

„Kino Otwarte” to inicjatywa organizowana przez Powiatową Instytucję Kultury pod patronatem Starosty Legionowskiego oraz Prezydenta Miasta Legionowo. Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony cyklu.