16 grudnia 2016
Dokument z Serocka

Projekcja filmu „Komunia” oraz spotkanie z reżyserką Anną Zamecką znalazły się w programie grudniowej odsłony cyklu „Kino Otwarte.

15 grudnia br. Powiatowa Instytucja Kultury tradycyjnie zaprosiła widzów do sali widowiskowej legionowskiego ratusza na wieczór z dobrym filmem i wyjątkowym gościem. Tradycyjnie też wybór padł na obraz ambitny i zmuszający do refleksji. Tym razem licznie zgromadzeni miłośnicy kina mieli okazję obejrzeć „Komunię” w reżyserii Anny Zameckiej.

„Komunia” to dokument opowiadający historię z życia rodziny mieszkającej w podwarszawskim Serocku. Główną bohaterką obrazu jest 14-letnia Ola mieszkająca w lokalu komunalnym z ojcem i bratem chorującym na autyzm. Dziewczyna marzy, że matka, która opuściła rodzinę, wróci do domu. Pretekstem do spotkania całej rodziny jest zbliżająca się komunia Nikodema. „Komunia” to opowieść o przedwczesnym dorastaniu i dziecięcych potrzebach. Pozornie smutna, ale pełna nadziei i ujmującego humoru.

Anna Zamecka (z lewej) zdradziła w rozmowie z dziennikarką Magdaleną Felis, że bohaterów filmu poznała przypadkiem i zafascynowana ich historią postanowiła ją opowiedzieć

W trakcie wystąpienia, które miało miejsce po projekcji Anna Zamecka opowiedziała o kulisach powstania obrazu, pracy na planie oraz o tym, jak poznała bohaterów filmu i przekonała ich do realizacji dokumentu.

Na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Locarno „Komunia” otrzymała Nagrodę Specjalną oraz zdobyła tytuł najlepszego filmu dokumentalnego na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Ponadto obraz nominowany był w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage.

„Kino Otwarte” to inicjatywa organizowana przez Powiatową Instytucję Kultury pod patronatem Starosty Legionowskiego oraz Prezydenta Miasta Legionowo. Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony cyklu.