16 stycznia 2017
Kulturalna niedziela w Pałacu

Utwory kilkunastu znakomitych kompozytorów znalazły się w programie styczniowego koncertu z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”. Zwieńczeniem kulturalnej uczty był wernisaż wystawy prac Artura Winiarskiego w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”.

Kierownictwo cyklu zawsze starannie dobiera repertuar oraz wykonawców, co za każdym razem gwarantuje komplet widzów na sali. Gości powitała dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN Magdalena Grzelecka, która słowem wstępu omówiła program koncertu oraz zaprosiła na wystawę.

W ramach koncertu zatytułowanego Magia dźwięków – Harfacello i Obój Gabriela, trio wykonawców zaprezentowało ponadczasowe utwory znanych i cenionych kompozytorów. Dostojne dźwięki wiolonczeli (Dorota Smolińska), harfy (Magdalena Miłaszewska-Delimat) i oboju (Agata Wojciechowska) zachwyciły zgromadzoną publiczność. Można było wysłuchać m. in. „Kanonu” Johanna Pachelbela, arii z suity orkiestrowej D-dur Jana Sebastiana Bacha, „Humoreski” Antonina Dworzaka, „Łabędzia” Camille Saint-Saens i przepięknego walca Wojciecha Kilara z filmu „Ziemia obiecana”.

Trio muzyczne zaprezentowało w mistrzowskiej aranżacji utwory najsłynniejszych kompozytorów

Tuż po koncercie w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” otwarto wystawę prac Artura Winiarskiego zatytułowaną „Pejzaż postsowiecki”. Na ekspozycję złożyło się kilkanaście starannie wybranych obrazów. Ich autor od jakiegoś czasu zajmuje się malarstwem o tematyce postsowieckiej, ujmowanej w aspektach symbolicznym, realistycznym i emocjonalnym, łącząc pierwiastek malarski z literackim. Sam artysta tak mówi o swojej twórczości - Poprzez system znaków malarskich próbuję zasugerować podświadomą obecność skomplikowanej rzeczywistości, której częścią jeszcze niedawno byliśmy(…). Był to świat oszukańczej propagandy, groźnych sytuacji, dwuznacznych okoliczności. Próbuję ten świat opisać językiem malarstwa. Wciąż eksperymentuję ze środkami wyrazu, by obudzić ukryte odcienie emocji.

”Pałacowe spotkania z muzyką”, to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku.  Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Ponadto co dwa miesiące w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych. Pomysłodawcami formatu są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.