6 lutego 2017
Fantom w akcji

Zakupiony przez Starostwo Powiatowe w Legionowie fantom do nauki badania palpacyjnego piersi ma za sobą pracowity rok. Towarzyszył Legionowskiemu Klubowi Amazonek w trakcie warsztatów edukacyjnych w szkołach i podczas lokalnych imprez.

Fantom to nieoceniona pomoc dydaktyczna. Został stworzony z materiałów wysokiej jakości, bardzo dobrze odzwierciedla budowę anatomiczną gruczołów sutkowych, a w dotyku do złudzenia przypomina ludzkie ciało. Dodatkowo w jego obrębie znajdują się guzki, które można wyczuć przy odpowiednio wykonywanym badaniu.

Wykorzystanie fantomu w trakcie prowadzonych w szkołach zajęć, podniosło ich atrakcyjność i poziom edukacyjny

W ubiegłym roku Amazonki przeprowadziły, w ramach Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat”, serię warsztatów edukacyjnych w zakresie profilaktyki raka piersi, w których udział wzięli uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z terenu powiatu legionowskiego. W sumie w zajęciach udział wzięło 814 osób. Szansę na naukę samobadania piersi z wykorzystaniem fantomu mieli mieszkańcy Legionowa przy okazji lokalnych imprez. W stoisku Amazonek każdy mógł skorzystać z fachowej pomocy i zasięgnąć wiedzy o nowotworze piersi, metodach diagnostycznych, sposobach leczenia oraz technice samobadania. Fantom obecny był na spotkaniu z okazji Dnia Babci i Dziadka, w trakcie imprezy z okazji Dnia Kobiet oraz na kwietniowej konferencji „Znaczenie profilaktyki badań mammograficznych w życiu kobiety”.

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na szczęście wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny, dlatego tak duże znaczenie ma właściwa profilaktyka obejmująca regularne badania kontrolne (usg, mammografia) oraz samodzielne badania palpacyjne.