Znamy już laureatów konkursu „Sienkiewicz Ilustrowany” zorganizowanego przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się w trakcie styczniowej sesji Rady Powiatu.
Konkurs ogłoszony jeszcze w zeszłym roku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Do organizatora wpłynęło blisko 100 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych. Zadaniem uczestników rywalizacji było stworzenie komiksu w oparciu o ulubiony utwór Henryka Sienkiewicza. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych. Ostatecznie komisja konkursowa, w kategorii do lat 13, pierwsze miejsce przyznała Ewie Marusze (11 l.), która wykonała pracę pt. „Jako się pan Lubomirski nawrócił i kościół w Tarnawie zbudował”, drugie miejsce zajęła Martyna Jasek (11 l.) za pracę „Sachem”, a trzecie miejsce przypadło Kacprowi Tomaszewskiemu (10 l.) za pracę „Janko Muzykant”. W tej kategorii wiekowej wyróżnienia otrzymali Seweryn Dziudzik (10 l.) za komiks „Lekarze” oraz Jakub Blicharski (12 l.) za „Porwanie Stasia i Nel”. W kategorii powyżej lat 13 zwycięstwo przypadło Emilii Głozak (14 l.) za pracę „W pustyni i w puszczy”. Na drugim miejscu uplasowała się Natalia Gągolewska (17 l.), która stworzyła komiks pt. „Sabałowa bajka”. Trzecie miejsce przyznano Marioli Rusiniak (15 l.) za komiks „W pustyni i w puszczy”. Ponadto wyróżniono prace Martyny Kostery-Kosterzewskiej (15 l.) - „W pustyni i w puszczy” oraz Luizy Srebnik (15 l.) - „Krzyżacy”. Nagrody laureatom wręczył starosta Robert Wróbel.
Twórczość polskiego noblisty po dziś dzień inspiruje kolejne pokolenia. Uczniowie szkół z terenu powiatu udowodnili, że utwory Henryka Sienkiewicza znają doskonale
Konkurs zorganizowano w związku z zeszłorocznymi obchodami Roku Sienkiewiczowskiego. Senat RP ustanowił 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza, ”by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości” – czytamy w uchwale przyjętej 18 grudnia 2015 r.