19 października 2010
Dziesięć lat Programu

Samorządowy Program Promocji Zdrowia w zakresie Prewencji Chorób Nowotworowych Kardiologicznych i Otyłości na lata 2001-10 dobiega końca. Jest to idealny moment, aby zatrzymać się na chwilę i podsumować jego efekty.

W piątek, 15 października, Starosta Jan Grabiec zaprosił twórców oraz realizatorów Programu na konferencję, podczas której zaprezentowane zostały osiągnięcia dziesięcioletnich działań, które miały na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie dbania o zdrowie swoje i rodziny.

Goście zebrani na konferencji

Jako pierwszy głos zabrał dr Ignacy Mackiewicz, który był inicjatorem wdrożenia idei badań profilaktycznych oraz edukacji pro zdrowotnej dla mieszkańców powiatu legionowskiego. Opowiedział on o początkach, a także całej historii tworzenia Programu, w rozwój którego nieustannie się angażował. Swoją przemowę dr Mackiewicz zakończył podziękowaniem dla Starosty, Zespołu ds. Promocji Zdrowia oraz wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji Programu na tak wysokim poziomie.

dr Ignacy Mackiewicz podczas wystąpienia

Dr Iwona Górska, która wystąpiła jako druga, rozpoczęła swoją przemowę od podziękowań. Podkreśliła ogromne zaangażowanie twórców, realizatorów i pomysłodawców Programu. Wyraziła również nadzieję, że w przyszłości uda się ponownie wdrożyć projekt, który przyniesie efekty zbliżone do osiągnięć Samorządowego Programu Promocji Zdrowia na lata 2001-10.

Podsumowanie dziesięciu lat przedstawiła Jolanta Grzybowska, która przez ostatnie pięć lat koordynowała realizację Programu. Potwierdziła słowa swoich przedmówców, podając konkretne liczby: ponad 51 tysięcy osób przeszkolonych i przebadanych, blisko 15 tysięcy osób, które zetknęły się z badaniami przesiewowymi, 214 wykrytych nowotworów i 1573 stanów przednowotworowych. Podkreśliła również, że Program to nie tylko badania profilaktyki nowotworowej. W swoim zakresie obejmował on również prewencję przewlekłych chorób niezakaźnych poprzez zapobieganie i leczenie otyłości, profilaktykę chorób krążenia, a także edukację oraz konkursy dla dzieci i dorosłych. Łącznie działaniami tymi objętych było 20 847 osób.

dr Ignacy Mackiewicz odebrał pamiątkową tabliczkę

Konferencję zakończył Starosta, który złożył podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów na ręce dr Mackiewicza, przedstawicieli gmin, Powiatowego Zespołu ds. Promocji Zdrowia, dyrektorów placówek realizujących Program oraz Jolanty Grzybowskiej. Wszystkie osoby, które corocznie pracowały nad założeniami Samorządowego Programu Promocji Zdrowia wykazały się ogromnym zaangażowaniem i wytrwałością. Efekty ich pracy to dziesiątki tysięcy zbadanych i przeszkolonych mieszkańców powiatu legionowskiego. Pośród nich są setki osób, którym udało się uratować zdrowie i życie.

Foto
Starosta odbiera podziękowanie z rąk dr Iwony Górskiej i dr Ignacego Mackiewicza