4 kwietnia 2017
Mistrzowski „Mazur” po raz dziesiąty

Przed nami 17. edycja Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2017”, najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich, które odbędzie się w Wieliszewie, w dniach 7-9 kwietnia, na nowej hali wieliszewskiego Gimnazjum Gminnego. Wstęp jak zawsze wolny.

Ubiegłoroczne zmagania jeszcze na wieliszewskiej hali sportowej

W dniach 8-9 kwietnia na parkiecie nowego obiektu w Wieliszewie zaprezentuje się 130 par z 29 ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych. Zmagania będą mogli Państwo śledzić również w internecie, oglądając transmisję na żywo na stronie www.mazur.wieliszew.pl. Tegoroczna edycja została wpisana do programu wydarzeń kulturalnych organizowanych w ramach Stolicy Kultury Mazowsza 2017, którą w tym roku został ogłoszony Powiat Legionowski – projektu współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Mazur 2017 uzyskał również finansowe wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna! Sponsorem generalnym Mistrzostw jest w tym roku firma HERON Property Polska Sp z o.o., która od lat wspiera zarówno Mazura jak i inne wydarzenia kulturalne i sportowe w Gminie Wieliszew. Współorganizatorem Mistrzostw jest Powiat Legionowski, a wśród partnerów znalazły się: legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, od kilku sezonów fundujący warsztaty za najlepsze wykonanie mazura oraz Mazowiecki Instytut Kultury, który przekaże nagrody dla instruktorów zwycięskich par. Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała z kolei Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Kornhauser-Duda. Wydarzeniu patronuje taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełni tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Na publiczność, która przybędzie w taneczny weekend 8-9 kwietnia do hali sportowej przy Gimnazjum Gminnym im. Jana Pawła II w Wieliszewie czekają nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów!

„Mazur” to jednak nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par. Każdy z nas może spróbować swoich sił w tańcach polskich i wziąć udział w piątkowych (7 kwietnia, godz. 14-16) Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych prowadzonych przez najlepszych instruktorów w kraju! Zainteresowanych polską kulturą zapraszamy ponadto na trzecią edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” (7 kwietnia, godz. 18-20) w tym roku poświęconego krakowiakowi, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzą uznani specjaliści uniwersyteccy. Ze względu na limit miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń – karta indywidualnego zgłoszenia oraz szczegóły dostępne na stronach www.mazur.wieliszew.pl i www.ok.wieliszew.pl a także w biurze Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Kartę dostarczamy na adres mazur@wieliszew.pl lub osobiście do biura GCK w Łajskach do czwartku, 6 kwietnia. Możemy uczestniczyć w obu bezpłatnych wydarzeniach lub tylko w jednym wybranym.

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe od 16 lat relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 16 edycji konkursu, w tym dziewięciokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku.

Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”.

Projekt finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
„Powiat Legionowski - Stolica Kultury Mazowsza 2017"

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

organizatorzy Mistrzostw:
Gmina Wieliszew: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Referat Sportu Urzędu Gminy Wieliszew
Gimnazjum Gminne im. Jana Pawła II
Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew
Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego

współorganizator Mistrzostw:
Powiat Legionowski

partnerzy Mistrzostw:
Mazowiecki Instytut Kultury
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

patronat:
taniecPOLSKA(pl) – portal Instytutu Muzyki i Tańca

patronat merytoryczny:
Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

patronat medialny:
wolnasobota.pl
Gazeta Powiatowa
Gazeta Wieliszewska
Mazowieckie To i Owo
Legio24.pl

sponsor generalny Mistrzostw:
Heron Property Polska Sp z o.o.

sponsorzy Mistrzostw:
AdRepublic – sponsor Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”
RSJ HOUSE Sp. z o.o.
KRYSIAK Polska
Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.
Delikatesy IKA z Michałowa-Reginowa

sponsorzy poszczególnych kategorii:
Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
AG Complex Sp. z o.o.
ZBROCH ZPUH Usługi Transportowe i Drogowe
JARS Sp. z o.o. Polskie Laboratoria Badawcze
Windsor Hotel ****
Hotel Narvil Conference & Spa

sponsorzy konkursu dla publiczności:
Hotel Windsor**** Jachranka
Best Western Airport Modlin Nowy Dwór Mazowiecki
Hotel Narvil Conference & Spa Serock
Delikatesy IKA z Michałowa-Reginowa
Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne w Jachrance Sp. z o.o.
WPUH „Sławek” w Topolinie
Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie
Restauracja Po Staremu w Łajskach
Zakład Garmażeryjny P.P.H. „DAREX” Dariusz Wardal Janówek