14 kwietnia 2017
Nic o Nieporęcie bez Nieporętu

Po spektakularnym zwycięstwie Legionowa w referendum dotyczącym pomysłu przyłączenia tego miasta do planowanej metropolii warszawskiej gmina Nieporęt także postanowiła dać możliwość wypowiedzenia się w tej formie za lub przeciw przyłączeniu do stolicy.

Radni gminy Nieporęt uchwalili referendum dotyczące planów włączenia do warszawskiej metropolii jednogłośnie

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia radni gminy Nieporęt przegłosowali uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum, które odbędzie się 14 maja 2017 r. Mieszkańcy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt?” Zainteresowanie udziałem w tym głosowaniu deklaruje znaczna część mieszkańców gminy.
Wiele zatem wskazuje, że Nieporęt powtórzy sukces Legionowa. Bo jakże inaczej określić zwycięstwo demokracji zamanifestowane niemal 50-procentową frekwencją? W legionowskim referendum wypowiedziało się 17 793 mieszkańców, z czego 94,27 procent powiedziało „nie” rządowym planom włączenia stolicy powiatu do projektowanej metropolii warszawskiej.
W walkę o niezależność włączają się kolejne samorządy, również spoza powiatu legionowskiego. W Raszynie zbierane są podpisy pod wnioskiem o referendum. Organizatorzy informują, że ich inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem. Tymczasem Podkowa Leśna prowadzi niezależne od strony rządowej konsultacje społeczne. Również ten samorząd chce doprowadzić do referendum dając swoim mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się w ważnej kwestii, jaka jest ewentualność przynależności do metropolii warszawskiej.
Przypomnijmy – trwają prace nad powołaniem do życia nowego tworu administracyjnego w postaci włączenia ponad 30 gmin do mającej powstać metropolii warszawskiej. Co prawda strona rządowa wycofała swój projekt wniesiony pod obrady sejmu, ale nie rezygnuje z pomysłu. W reakcji na owe plany mieszkańcy Legionowa opowiedzieli się przeciwko jakiejkolwiek ingerencji w autonomię ich miasta.