5 maja 2017
Gmina Wieliszew decyduje 4 czerwca

Rada Gminy Wieliszew i wójt Paweł Kownacki zareagowali na podpisany przez 810 mieszkańców wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie ewentualnego przyłączenia ich samorządu do metropolii warszawskiej. Głosowanie odbędzie się 4 czerwca.

Mieszkańcy gminy Wieliszew są przywiązani do tożsamości związanej z Małą Ojczyzną

Podczas nadzwyczajnej sesji radni gminy Wieliszew przyjęli uchwałę postanawiającą przeprowadzenie 4 czerwca referendum dotyczącego ewentualności przyłączenia reprezentowanego przez nich samorządu do metropolii warszawskiej. O zastosowanie tego demokratycznego narzędzia wnioskowało 810 mieszkańców. Ich prośbę poprało 11 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, odrzucił ją tylko jeden.
Ustalono, że pytanie, na które odpowiedzą mieszkańcy, będzie brzmiało: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Wieliszew?” Referendum przeprowadzone w Legionowie pokazało, że kwestia tożsamości związanej z Małą Ojczyzną jest traktowana poważnie. Świadczy o tym zarówno frekwencja, jak i wynik głosowania. W legionowskim referendum wzięło udział prawie 50 procent uprawnionych obywateli – 17 793 osoby. Aż 94,27 procent powiedziało „nie” rządowym planom włączenia stolicy powiatu do projektowanej metropolii warszawskiej.
Wiele wskazuje, że gmina Wieliszew powtórzy frekwencyjny sukces Legionowa, a być może również gminy Nieporęt, gdzie podobne referendum odbędzie się już 14 maja br. Nieporęccy radni jednogłośnie poparli wniosek o umożliwienie mieszkańcom wypowiedzenia się w sprawie planowanych zmian administracyjnych dotyczących perspektywy utworzenia metropolii warszawskiej. Jeśli referendum w gminie Nieporęt będzie kolejnym świętem demokracji – a wszystko na to wskazuje – zapewne podziała to na mieszkańców gminy Wieliszew mobilizująco. Już dzisiaj zresztą większość pytanych deklaruje wzięcie czynnego udziału w głosowaniu.
W walkę o niezależność włączają się kolejne samorządy, również spoza powiatu legionowskiego. W Raszynie zebrano 766 podpisów pod wnioskiem o referendum. Jednak jeszcze nie ma decyzji o organizacji tego głosowania.