30 maja 2017
Benefis Anny Czachorowskiej

W tym roku mija 25 lat od twórczego debiutu poetki Anny Czachorowskiej. Jubileusz świętowano w trakcie uroczystego benefisu, który odbył się 27 maja w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.

Zaproszenie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu przyjęli przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele Anny Czachorowskiej, goście specjalni oraz wielbiciele twórczości poetki. W programie imprezy znalazły się rozmowy z jubilatką, występy wokalne oraz wystąpienia osobistości ze świata kultury. Przemawiający na przemian dziękowali Annie Czachorowskiej za piękne wiersze i słowa piosenek oraz gratulowali dotychczasowych osiągnięć. Na scenie pojawili się m. in. poeta Ernest Bryll, muzyk Tadeusz Woźniak, wokalistka Barbara Pachura i ksiądz Józef Ślazyk (Don Giuseppe). Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć film wspomnieniowy o początkach i przebiegu kariery poetki. Zaprezentowano także obrazy Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk inspirowane wierszami Anny Czachorowskiej. Teatr młodzieżowy Tam i z Powrotem przygotował, w oparciu o teksty poetki, spektakl pt. „Stoję nad brzegiem”, a dobrze znani powiatowej publiczności Gośka Andrzejewska i zespół Młodzież 50 + zaśpiewali. Niezaprzeczalnie najważniejszym punktem uroczystości było odznaczenie poetki Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Czachorowska (pierwsza z prawej) w trakcie dekoracji Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Anna Czachorowska zaistniała na kulturalnej scenie w 1992 r. wygrywając konkurs 1. Programu Polskiego Radia na tekst piosenki dla Maryli Rodowicz. Dziś poetka ma na koncie 7 tomików wierszy. Jej twórczość została przetłumaczona na kilka języków - angielski, islandzki, grecki, włoski, rosyjski i białoruski. Jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz współzałożycielką Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości. Od 12 lat pełni funkcję dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie.