1 czerwca 2017
Młodzi o konstytucji

O miejscu konstytucji w systemie legislacyjnym państwa dyskutowali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Legionowa w ramach debaty „O konstytucji”. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta Jerzy Zaborowski.

To już kolejny panel zorganizowany przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie mający na celu umożliwienie młodym ludziom swobodnej wymiany poglądów i argumentów. Podczas wcześniejszych spotkań młodzież dyskutowała o niepodległości, patriotyzmie, samorządności, wielokulturowości i demokracji.

Temat debaty, która odbyła się 30 maja br. w legionowskim ratuszu, został wybrany nieprzypadkowo. W tym roku obowiązująca w Polsce konstytucja obchodzi swoje 20-lecie. Ponadto w ostatnim czasie toczy się gorąca dyskusja dotycząca potrzeby wprowadzenia zmian w rodzimej ustawie zasadniczej. Według niektórych środowisk dokument wymaga przeanalizowania i dostosowania jego treści do współczesności.

Fot. PIK w Legionowie

Legionowska młodzież jest żywo zainteresowana dylematami współczesnego świata, chętnie formułuje swoje opinie na temat otaczającej rzeczywistości oraz proponuje ciekawe rozwiązania istniejących problemów

Debatę poprzedziły warsztaty mające na celu dostarczenie refleksji na temat istoty konstytucji. Młodzież pracując w grupach podjęła wyzwanie stworzenia własnych prototypów konstytucji, a następnie testowała ich działanie w różnych sytuacjach. W trakcie właściwej dyskusji żywo rozprawiano na temat rodzaju i zakresu zagadnień, które powinna zawierać konstytucja próbując odpowiedzieć na pytania: kto powinien decydować o zawartości konstytucji?, kto powinien decydować o wprowadzaniu do niej zmian?, jakie funkcje pełni konstytucja i komu jest potrzebna?

W przerwie wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście zostali poczęstowani tortem przygotowanym z okazji 20-tych urodzin Konstytucji RP.

Dyskusja doprowadziła uczniów do wniosku, że konstytucja jest potrzeba każdemu. Określa podstawowe zasady funkcjonowania państwa i społeczeństwa wyznaczając cele na przyszłość.