12 lipca 2017
Powiat walczy z rakiem

Bezpłatne badania w kierunku nowotworów prostaty i jelita grubego znalazły się w ofercie tegorocznej edycji Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej. Badania i zapisy trwają.

Programem badań w kierunku chorób gruczołu krokowego objęci zostali mężczyźni powyżej 40. roku życia. W jego ramach wykonywane są badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty –  PSA wolnego oraz badania ultrasonograficzne gruczołu krokowego. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości pacjenci zostają skonsultowani przez lekarza urologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu diagnostycznym i ewentualnym leczeniu. W Polsce nowotwór prostaty rozpoznawany jest rocznie u około 10 tys. mężczyzn. Blisko połowa z nich umiera. - Rak gruczołu krokowego jest obecnie najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w krajach rozwiniętych. Tylko wczesne wykrycie choroby pozwala na trwałe wyleczenie. Na tym etapie choroba przebiega całkowicie bezobjawowo i jedynie regularne badania urologiczne i oznaczanie PSA w surowicy krwi pozwalają na wykrycie choroby w tym stadium. Właśnie dlatego tak istotne są programy profilaktyczne pozwalające na badanie dużych grup chorych pozornie zdrowych. – informuje urolog lek. Adam Zakościelny, wykonujący badania usg prostaty w ramach powiatowego programu zdrowotnego.

Profilaktyka to najlepszy przepis na zdrowie. Regularne badania pozwalają na wykrycie raka we wczesnym stadium i dają szansę na całkowity powrót do zdrowia

Diagnostyka w kierunku nowotworu jelita grubego skierowana jest do osób pow. 50. roku życia. Obejmuje badanie kału na krew utajoną oraz kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w przypadku, gdy test da wynik pozytywny. Rak jelita grubego również jest jednym z najczęstszych nowotworów. Rozwija się zazwyczaj z polipów, łagodnych zmian na błonie śluzowej jelita. Proces transformacji trwa ok. 10 lat, więc regularne wykonywanie badań daje szansę na wykrycie polipów zanim staną się złośliwe.. Niestety według statystyk około 70 % chorych zgłasza się do lekarza, gdy choroba poczyniła już ogromne spustoszenie w organizmie i jest za późno na wyleczenie. Należy też pamiętać, że występowanie raka okrężnicy może być uwarunkowane rodzinnie. Osoby, u których w rodzinie wystąpiła choroba powinny badać się regularnie.

Zachęcamy mieszkańców do zadbania o swoje zdrowie i umówienia się na bezpłatne badania w ramach obu kampanii, które wykonywane są w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie. Zapisy pod numerem telefonu (22) 766 15 00 wew. 1.