11 lipca 2017
To Barbarki robota...

Za nami 6. serockie warsztaty rzemieślnicze na podgrodziu – To Barbarki robota. Impreza odbyła się w ramach tegorocznych obchodów 600–lecia nadania Serockowi praw miejskich.

Miejsce warsztatów ma bogatą historię. Tu właśnie, nad brzegiem Narwi, u stóp wzgórza zwanego Barbarką, od średniowiecza rozwijały się wszelkie rzemiosła transport rzeczny i handel jarmarczny.

Barbarkowe warsztaty to nie tylko doskonała zabawa, ale też okazja do nabycia wielu cennych umiejętności

Fot. UMiG w Serocku

Tegoroczne warsztaty barbarkowe były jak zwykle pełne atrakcji i roboty. Każdy, bez względu na wiek i płeć, mógł malować, lepić z gliny, wyczarować papierowe kwiaty lub zwierzaki z siana. Z pomocą rękodzielników można było zrobić filcową zakładkę, świecznik ze słoiczka, owocowego szaszłyka albo sakiewkę na świeżo wybijanego serockiego dukata. Nad brzegiem rzeki uczyli swego fachu łucznik, kowal oraz przybyli z dalekiego Ulanowa przedstawiciele flisackiej braci. Na serockich warsztatach nie mogło zabraknąć wojów piastowskich, którzy gościli w swoim obozowisku i kuchni opowiadając o rycerskim fachu i tocząc niemal krwawe boje. Było coś dla ducha, było też coś dla ciała. O podniebienia odwiedzających  zadbały gospodynie z gminnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz poczatkujące na barbarkowym spotkaniu Stowarzyszenie SMS ze Skubianki. Pochłonięte kalorie można było szybko spalić w trakcie zajęć Archerobiku. Na kolejną edycję imprezy zapraszamy za rok.

Barbarkowe warsztaty znalazły się na liście imprez dofinansowanych przez Województwo Mazowieckie w ramach projektu Powiat Legionowski – Stolica Kultury Mazowsza 2017