16 sierpnia 2017
Patriotyczny przejazd

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa (TPL) we współpracy z Powiatem Legionowskim zorganizowało 14 sierpnia br. Patriotyczny Rajd Rowerowy z Legionowa do Wólki Radzymińskiej, który był hołdem złożonym bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wzięło w nim udział 28 osób.

Trasa rajdu liczyła 15 km, wiodła przez urokliwe miejscowości naszego powiatu (Legionowo – Stanisławów Drugi – Wola Aleksandra – Kąty Węgierskie – Izabelin – Zamostki Wólczyńskie - Pomnik w Wólce Radzymińskiej) i zakończyła się złożeniem wiązanki polnych kwiatów, przewiązanych biało-czerwoną wstęgą oraz zapaleniem pamiątkowych zniczy pod Pomnikiem Żołnierzy 28. Pułku Piechoty w Wólce Radzymińskiej. Przejazd miał na celu upamiętnić udział 10. Dywizji Piechoty gen. Żeligowskiego i Armii Ochotniczej oraz społeczeństwa ziem dzisiejszego powiatu legionowskiego w działaniach bojowych oraz przygotowaniach obronnych w sierpniu 1920 r.  Rajdowi towarzyszyły flagi biało-czerwona i Powiatu Legionowskiego. Tegoroczny rajd patriotyczny zbiegł się w czasie i miejscu z obchodami 97. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. organizowanymi przez gminę Nieporęt (czyt. wyżej). Patronat nad rajdem objął Starosta Legionowski Robert Wróbel.

Uczestnicy rajdu wyruszyli spod filii Muzeum Historycznego na os. Piaski w Legionowie