18 sierpnia 2017
Wieliszewskie „Promyki” będą reprezentowały Polskę

Grupy młodzieżowa i seniorska w sile 30 tancerek i tancerzy z wieliszewskiego Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” w dniach 10-19 września br. będą reprezentowały Polskę, Mazowsze, Powiat Legionowski i Gminę Wieliszew na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Korei Płd. Powiat Legionowski wspiera udział naszych mieszkańców w tej prestiżowej imprezie.

Polonez w wykonaniu ZTL "Promyki" z Wieliszewa

W Cheonan World Dance Festival wezmą udział zespoły z całego świata: Brazylii, Bułgarii, Czech, Filipin, Izraela, Kenii, Korei Płd., Łotwy, Malezji, Meksyku, Peru, Rosji, Seszeli, Słowacji. ZTL „Promyki” będzie jedynym reprezentantem Polski. W paradach ulicami Cheonanu i Seulu naszych tancerzy i tancerki podziwiać będzie 40-tysięczna publiczność.
Poza prezentacjami i koncertami festiwalowymi „Promyki” będą rywalizowały w konkursach dla solistów i duetów. Organizatorzy i sponsorujące Festiwal koreańskie Ministerstwo Kultury, Turystyki i Sportu przewidzieli atrakcyjne nagrody pieniężne – ich łączna suma to ponad 30 tys. dolarów amerykańskich oraz 30 tys. wonów koreańskich. „Promyki” zaprezentują m.in. wiązanki kujawiaka i oberka w strojach łowickich, tańce opoczyńskie, krakowskie oraz tańce górali żywieckich.
Powiat Legionowski jest współorganizatorem wyjazdu Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa na międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Korei Płd. Poza nami udział naszych tancerzy w Cheonan World Dance Festival wspierają Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gmina Wieliszew. Koszty podróży w wysokości 70% pokrywają uczestnicy wyjazdu, koszt pobytu finansują organizatorzy Festiwalu – miasto Cheonan, Cheonan Foundation for Arts & Culture oraz wspierające przedsięwzięcie południowokoreańskie instytucje państwowe i międzynarodowe organizacje folklorystyczne.

Działający w Ośrodku Kultury w Wieliszewie ZTL „Promyki” – laureat medalu PRO MASOVIA  - wielokrotnie występował w Europie (m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, na Węgrzech, Łotwie, Białorusi), brał udział w festiwalach w Maroku i Turcji oraz trzykrotnie odwiedził Indie.

W ubiegłym roku Polskę reprezentował Zespół Pieśni i Tańca "Jantar" Uniwersytetu Gdańskiego