23 sierpnia 2017
Uczą się ratować życie

21 sierpnia br. w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyły się pierwsze zajęcia w ramach tegorocznej edycji szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty finansowane są przez Powiat Legionowski.

W zajęciach, złożonych z części teoretycznej i praktycznej, udział wzięło 20 osób - mieszkańców Legionowa, Serocka, Zegrza, Stanisławowa i Chotomowa, oraz honorowi dawcy krwi z Klubu HDK PCK „Legion” na czele ks. por. Antonim Humeniukiem, proboszczem parafii wojskowej w Zegrzu. Część z nich już wcześniej uczestniczyła w podobnych warsztatach, ale zgodnie stwierdzili, że przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy jest niezbędne, aby te czynności sobie utrwalić oraz, że każdy powinien posiadać umiejętności w tym zakresie. Szkolenie przeprowadziła ratownik medyczny z mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK w Warszawie korzystając z pomocy wolontariuszki.

Uczestnicy szkolenia zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Być może kiedyś uratują czyjeś życie

Warsztaty, skierowane do mieszkańców naszego powiatu, zorganizował Oddział Rejonowy PCK w Legionowie. Nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już po raz drugi znalazła się w ofercie tegorocznego Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat” na 2017 rok. W przypadku zachorowania lub wypadku z zatrzymaniem krążenia i oddechu kluczowe dla przeżycia poszkodowanego są pierwsze 4 minuty. W tym czasie nie zdąży dotrzeć lekarz, ale proste czynności ratownicze może wykonać każdy uczestnik zdarzenia. Ich celem jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia, a także ograniczenie w jak największym stopniu powstałych urazów i ich następstw. Dlatego tak ważne jest, aby posiąść umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Najbliższe zajęcia już 11 września br., także w Zegrzu. Zapisy pod numerem tel.: 606-717-996. O terminach i miejscach kolejnych warsztatów będziemy informować na bieżąco, gdy tylko będą znane. Jedne z planowanych zajęć zostaną poświęcone udzielaniu pomocy przedmedycznej dzieciom.