19 września 2017
Obchody święta i 20-lecia zegrzyńskiego Centrum

13 września 2017 roku odbyły się obchody z okazji święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, które powstało w 1997 roku. To już 20 lat funkcjonowania tego zegrzyńskiego ośrodka szkolenia.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą Świętą o godz. 10.30 w Kościele Garnizonowym w Zegrzu pod przewodnictwem Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka, w której uczestniczyli licznie żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, zaproszeni goście oraz okoliczni mieszkańcy. Podczas uroczystości Biskup Polowy Józef Guzdek wręczył Komendantowi CSŁiI płk. dr. Ireneuszowi Furze odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego - medal „Milito Pro Christo” (łac. Walczę dla Chrystusa).

Następnie punktualnie o godz. 12.00 na placu apelowym dowódca uroczystości Zastępca Komendanta CSŁiI podpułkownik Cezary Semeniuk, złożył meldunek o gotowości pododdziałów do święta Komendantowi CSŁiI płk dr Ireneuszowi Furze. Kompania honorowa została wystawiona przez batalion zabezpieczenia.

W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in.: sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, senator RP Anna Maria Anders, Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, Senator RP prof. Jan Żaryn, Szef Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności w Inspektoracie Rodzajów Wojsk DG RSZ płk Zygmunt Malec, była Poseł na Sejm RP, matka chrzestna sztandaru Centrum Jadwiga Zakrzewska, prezes Ligi Obrony Kraju płk w st. spocz. Grzegorz Jarząbek, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności gen. bryg. rezerwy Edmund Smakulski, byli komendanci CSŁiI, dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Zegrze, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń i służb mundurowych, uczestnicy kursów, uczniowie i nauczyciele szkół z którymi współpracuje CSŁiI oraz żołnierze oraz pracownicy resortu obrony narodowej Centrum.

„W dniu dzisiejszym obchodzimy bardzo ważną rocznicę dla obecnego pokolenia, nie tylko łącznościowców i informatyków, ale wielu ludzi związanych zawodowo z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. To w tych dniach mija 20 lat jak sformowane zostało Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (…) Te 20 to czas intensywnego szkolenia w Centrum specjalistów łączności i informatyki na potrzeby wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, w tym także na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych. W CSŁiI kształcą się oficerowie, kandydaci na oficerów i podoficerów WP, a także szkolą żołnierze służby przygotowawczej. Wielu z nich już pełni służbę w niemal wszystkich jednostkach wojskowych WP.(…) Realizacja tych zadań umożliwia również baza szkoleniowa Centrum, dokładamy wszelkich starań aby ją systematycznie poprawiać i unowocześniać”- powiedział do zebranych w swoim przemówieniu Komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura. Ponadto podkreślił, że szczególną wartością Centrum są ludzie - żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, którzy codzienną służbą i pracą pomnażają jego dorobek, za co podziękował wszystkim z Centrum. Słowa uznania skierował także do przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, byłych komendantów Centrum oraz przedstawicieli organizacji proobronnych.

Zabrał głos także Szef Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności w Inspektoracie Rodzajów Wojsk DG RSZ płk Zygmunt Malec, który powiedział że z wielką dumą uczestniczy w tak ważnym, istotnym dla Centrum święcie. W imieniu Inspektora Rodzajów Wojsk DG RSZ gen. bryg. Sławomira Owczarka oraz swoim pogratulował wszystkim z Centrum tak wielkiego wysiłku w kształceniu kadr łączności, szkoleniu w ramach kursów doskonalących oraz żołnierzy służby przygotowawczej. Życzył wszystkiego najlepszego i powodzenia w wykonywaniu zadań.

Podczas uroczystości wręczone zostały liczne medale za długoletnią, wzorową służbę lub pracę w Wojsku Polskim, a akty mianowań na kolejne stopnie wojskowe otrzymali następujący żołnierze: chorąży Łukasz Pyrcz na stopień starszego chorążego, starszy sierżant Leszek Lazarowski na stopień młodszego chorążego, plutonowy Robert Kowalewski na stopień sierżanta, starszy kapral Marcin Urbanek na stopień plutonowego oraz szergowy Grzegorz Chodacki na stopień starszego szeregowego.

W uznaniu zasług lub w związku z długoletnią pracą lub współpracą na rzecz rozwoju i umacniania dobrego wizerunku Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki wiele osób otrzymało pamiątkowe statuetki z okazji XX - lecia Centrum.

Natomiast przedstawiciel Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtutti Militari  dokonał odznaczenia sztandaru Centrum Odznaką Honorową „Za zasługi dla Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtutti Militari”. Dekoracji dokonał Krzysztof Juszczyk. Krzyże zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. gen. Franciszka Gągora otrzymali następujące żołnierze: płk dr Ireneusz Fura, ppłk Cezary Semeniuk, ppłk Krzysztof Bernacki oraz ppłk Mieczysław Hucał.

Podczas uroczystości zostały wręczone także odznaczenie LOK dla Centrum Medalem Zbiorowym „Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju” oraz dla żołnierzy Krzyż „Za zasługi dla Klubów Żołnierzy Rezerwy Ligi obrony Kraju”.

Po obchodach święta Centrum na placu apelowym przed tablicą mjr. Konstantego Radziwiłła oraz patrona Centrum gen. bryg. Heliodora Cepy złożone zostały wiązanki i wieńce kwiatów. Obchody zakończyło spotkanie pokoleń, które odbyło się w budynku Klubu Centrum - byłym kasynie.

Dzień ten był dla przybyłych doskonałą okazją, żeby obejrzeć bazę dydaktyczną Centrum, wojskowy sprzęt łączności i informatyki, który został zgromadzony przy placu apelowym oraz skosztować smacznej, wojskowej grochówki.

tekst kpt. Krzysztof Baran

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2017/20_lat_zegrze{/gallery}