18 września 2017
Historia jak malowana

W Zegrzu oficjalnie odsłonięto mural historyczny ilustrujący dzieje regionu. Powiat Legionowski jest jednym z fundatorów malowidła.

Mural o długości 125 m został wykonany na ścianach garaży położonych przy ul. Groszkowskiego w Zegrzu, zarządzanych przez Agencję Mienia Wojskowego. Jego autorem jest Rafał Roskowiński, dla którego to już kolejna inicjatywa realizowana na terenie powiatu legionowskiego. Spod pędzla artysty wyszły wcześniej murale znajdujące się na ogrodzeniu Narodowego Centrum Kryptologii w Legionowie oraz w przejściu podziemnym pod PKP Legionowo.

Mural w Zegrzu ilustruje historię Zegrza od 1821 roku. Powiat Legionowski sfinansował wykonanie projektu malowidła

W uroczystym odsłonięciu muralu, które odbyło się 15 września br. udział wzięli przedstawiciele samorządów i instytucji zaangażowanych w powstanie projektu, twórcy malowidła oraz mieszkańcy Zegrza, którzy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu dzieła na każdym etapie jego powstawania. Powiat Legionowski reprezentował starosta Robert Wróbel.
Mural w Zegrzu jest żywą lekcją historii oraz zwiększa walory estetyczne przestrzeni publicznej. Sprzyja poszerzaniu przez mieszkańców wiedzy historycznej dotyczącej ich małej ojczyzny, a dla turystów stanowi wyjątkową atrakcję.