22 września 2017
X jubileuszowy Piknik Rodzin Zastępczych

10. jubileuszowe spotkanie rodzin zastępczych z terenu powiatu legionowskiego odbyło się w sobotę 16 września w parku pałacowym w Jabłonnie. Pikniki organizowane od dekady przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, integrują środowisko rodzin zastępczych i są okazją do wymiany doświadczeń oraz wzajemnego wsparcia.                            


Pierwszy piknik dla rodzin zastępczych odbył się w 2008 r. Przez kolejne lata imprezy przybierały różne formy i miały rozmaite motywy przewodnie, przyświecał im jednak niezmiennie ten sam cel - promocja idei pieczy zastępczej oraz przede wszystkim dobra zabawa dla dzieci, młodzieży i opiekunów.
Piknikowej atmosferze sprzyjała piękna pogoda, dzięki czemu na terenie parku licznie stawili się dzieci, dorośli, organizatorzy i zaproszeni goście. Tradycją każdego ze spotkań jest konkurs dla rodzin. W tym roku wyzwaniem było ułożenie tekstu piosenki. W cieszącej się olbrzymim zainteresowaniem fotobudce można było pstryknąć pamiątkowe zdjęcia. Dla dzieci przygotowano dmuchańce, a o dobrą atmosferę dbali organizujący gry i zabawy animatorzy. Malowanie buziek i gigantyczne bańki mydlane sprawiły najmłodszym dużo frajdy. Kulminacyjną atrakcją był ogromy, jubileuszowy tort, na który niecierpliwie czekali wszyscy uczestnicy festynu. Ponownie, udało się sprawić radość wszystkim uczestnikom, a w szczególności najmłodszym, których dobro jest sprawą nadrzędną.
 

Jubileuszowy tort wspólnie pokroili wicestarosta Jerzy Zaborowski oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie Magdalena JagnyziakWspieranie rodzin zastępczych to ważny cel działań Powiatu Legionowskiego. Na naszym terenie funkcjonują 134 rodziny zastępcze - 80 spokrewnionych, 41 niezawodowych i 13 zawodowych, w których łącznie przebywa 206 dzieci. Przy okazji pikniku wicestarosta Jerzy Zaborowski podziękował rodzicom zastępczym oraz wspierającym ich pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie za zaangażowanie i tworzenie kochających domów dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich naturalnych rodzinach.
 
Tegoroczny piknik współfinansowany był ze środków UE w ramach projektu prowadzonego przez Centrum „Dobry start” oraz środków własnych Powiatu Legionowskiego.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2017/piknik_rodzin_zastepczych{/gallery}