27 września 2017
Obchody 75. rocznicy Zagłady ludności legionowskiego getta

Obchody 75. rocznicy Zagłady ludności legionowskiego getta organizowane będą przez Muzeum Historyczne w Legionowie w partnerstwie z Żydowskim Instytutem Historycznym, Towarzystwem Przyjaciół Legionowa i Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Legionowie. W harmonogramie wydarzeń znajdują się min. konferencja naukowa z udziałem historyków i badaczy tematyki żydowskiej, promocja okolicznościowej publikacji oraz spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej.

3 października 2017 r. mija 75. rocznica „wysiedlenia” przez hitlerowców ludności żydowskiej z legionowskiego getta na Ludwisinie. W rzeczywistości oznaczało to jej Zagładę w obozie w Treblince. Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w okupacyjnych dziejach Legionowa, które jest mało znane i nie zostało upamiętnione na terenie miasta. W związku z tym Muzeum Historyczne podjęło badania nad wojennymi losami ludności żydowskiej w Legionowie. Ich wyniki zostaną przedstawiane podczas konferencji organizowanej przez Muzeum 3 października 2017 r. godz. 10.30

Natomiast 8 października 2017 r. (niedziela), o godzinie 15.00 także w Muzeum odbędzie się prezentacja książki Jacka Emila Szczepańskiego pt. „Ludność żydowska w Legionowie i jej Zagłada”. Autor przedstawił w zarysie dzieje społeczności żydowskiej. Szczególną uwagę poświęcił funkcjonowaniu getta w Legionowie (od 15 listopada 1940 r. do 3 października 1942 r.) oraz jego likwidacji. Ustalił także nazwiska kilkudziesięciu mieszkańców Legionowa ratujących obywateli polskich żydowskiego pochodzenia.

W upamiętnianie 75. rocznicy Zagłady ludności getta włączyło się także z Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej z Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, które we współpracy z Muzeum przygotowało 12 października interdyscyplinarną sesję humanistyczną pt. „Nigdy więcej! Pamięci żydowskich mieszkańców miasta i ratujących ich Legionowian”. Sesja składa się z wystąpień uczniów w trzech blokach tematycznych:
- „Dobrzy ludzie w czasach zła… Sprawiedliwi mieszkańcy Legionowa”, pod kierunkiem nauczyciela historii mgr Kingi Cieślak,
- „Świat nie do opisania… Literatura wobec Holokaustu”, pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego mgr Renaty Kamińskiej,
- „Życie artystyczne w getcie warszawskim”, pod kierunkiem nauczyciela historii sztuki dr Izabeli Kamińskiej.
Ponadto LO im. Marii Konopnickiej we współpracy z Muzeum opracowało także dla uczniów i nauczycieli legionowskich szkół „Konkurs literacki towarzyszący obchodom 75. rocznicy Zagłady ludności legionowskiego getta”. Jego szczegóły zostaną podane do publicznej wiadomości podczas sesji 3 października 2017 r.

Patronat honorowy nad obchodami objęli Starosta Legionowski Robert Wróbel, prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski oraz dyrektor Żydowskiego Instytutu Żydowskiego profesor Paweł Śpiewak