4 czerwca 2010
Dary dla Wilkowa przekazane

Wczesnym rankiem we wtorek 2 czerwca grupa gimnazjalistów, oraz pracownicy Urzędu Gminy w Wieliszewie kilkadziesiąt minut wnosiła do ciężarówki dary zebrane przez mieszkańców Powiatu Legionowskiego.

Efekt apelu organizatorów akcji Stowarzyszenia eMka, Starosty Powiatu Legionowskiego, Wójta Gminy Wieliszew okazał się imponujący.
Setki worków przebranej i wyselekcjonowanej odzieży, setki worków i kartonów żywności, artykułów chemicznych, higienicznych i narzędzi do sprzątania a nawet ponad tona zboża wypełniły prawie do pełna ciężarówkę o ładowności 7 ton.
Do tego Wójt Gminy Wieliszew Waldemar Kownacki ze środków Gminy Wieliszew zakupił dla powodzian profesjonalną myjkę ciśnieniową oraz agregat prądotwórczy.

Tak wyładowany konwój wyruszył w prawie 200-kilometrową podróż do Wilkowa. Na miejscu na nasz transport oczekiwała Pani Agata Świątek kierownik biura LGD Owocowy Szlak i pokierowała go do szkoły w zespole szkół w Opolu Lubelskim. Zgodnie z zapewnieniami kierownik biura pomoc zostanie przez urząd gminy rozdysponowana wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców Gminy Wilków. Podkreśliła, iż potrzeby powodzian są wciąż olbrzymie i wszelka pomoc jest wyczekiwana z wielką nadzieją.

Następnie delegacja przejechała przez zalane dotychczas tereny Gminy Wilków. Obraz szkód wyrządzonych przez kataklizm okazał się jeszcze bardziej wstrząsający niż ten obserwowany w telewizji. Zniszczone budynki, wyrzucone przed domy zalane meble, boisko w szkole w Wilkowie przypominające wielkie jezioro, zacieki na ścianach szkoły i urzędu wskazujące niedawny jeszcze poziom wody a cały ten obraz dopełniony wszechobecnym okropnym zapachem mułu utwierdzają w potrzebie dalszej pomocy temu dotkniętemu miejscu.

Jak zaznacza pomysłodawca akcji "Pomóżmy powodzianom w Gminie Wilków" prezes Stowarzyszenia eMka Paweł Kownacki nie można poprzestać na jednorazowej akcji wsparcia potrzebujących. W dalszym ciągu zbierane są kolejne dary dla Wilkowa, a w trakcie przygotowania jest akcja zbiórki pieniędzy dla Gminy Wilków oraz przygotowywana jest akcja zorganizowania grupy wolontariuszy, którzy będą pomagać w sprzątaniu gminy Wilków.

Wójt Wieliszewa Waldemar Kownacki zaoferował, już Gminie Wilków możliwość zapewnienia dzieciom powodzian wypoczynku letniego. A już 7 czerwca dzięki wspólnemu działaniu Starostwa Powiatowego i Gminy Wieliszew przybędzie do nas grupa 60 dzieci z zalanych terenów podpłockiej Gminy Słubice.

Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie akcji pomocy powodzianom.
Wszelki akces do akcji można kierować na numer telefonu 513 124 280 (Paweł Kownacki).

Rozładunek w szkole w Opolu Lubelskim
Waldemar Kownacki 02.06.2010

Szczegóły dalszych działań już wkrótce na