25 lutego 2010
Chopin w Nieporęcie

W poniedziałek (22.02) w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Bartłomieja Kominka, który był inauguracją obchodów Roku Chopinowskiego.

Poniedziałkowy termin wybrany został nieprzypadkowo. Data urodzin 22 lutego widnieje w metryce chrztu kompozytora, mimo iż on sam podawał jako właściwy dzień 1 marca. W pierwszym więc terminie mieszkańcy świętowali dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

Koncert stanowił część projektu pod nazwą „Chopin przyjechał”, realizowanego przez Biuro Koncertowe Herold, którego celem jest upowszechnianie muzyki kompozytora. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Program Pierwszy Polskiego Radia oraz TVP-Info. Wykonawcami są najlepsi, młodzi polscy pianiści, grający na fortepianach koncertowych dostarczonych na miejsce przez Biuro. Występujący w Nieporęcie doktor sztuk Bartłomiej Kominek jest m.in. laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Londynie, jest również autorem opracowania koncertu Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego. W sali Gminnego Ośrodka Kultury wysłuchaliśmy m.in. Nokturnu fis-dur i przepełnionego tęsknotą Scherzo h-moll op. 20.

Wieczór zakończył urodzinowy poczęstunek, który w Café Garaż zgromadził publiczność, dzielącą się wrażeniami z muzycznego wydarzenia.