„KULTURA? ZróbMY to!” – podsumowanie projektu
19 września 2018
„KULTURA? ZróbMY to!” – podsumowanie projektu

Od lutego 2018 r. Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie – jako jedna z 50 instytucji kultury w całej Polsce – uczestniczyła w programie Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne Narodowego Centrum Kultury.

Jednym z działań w ramach tego programu była organizacja naboru lokalnych inicjatyw kulturalnych pn. „KULTURA? ZróbMY to!”. Wybrano pięć, które otrzymały dofinansowanie. Ich realizację zaplanowano w okresie od sierpnia do listopada br. Pierwsze przedsięwzięcia już się odbyły.

Jako pierwsza wystartowała inicjatywa "Fotografia? Jest FAJNA" Pawła Horążego, Doroty Milerowicz i Danuty Witkowskiej. W ramach projektu zrealizowano cztery warsztaty fotograficzne. 26 października br. odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej najlepsze prace uczestników warsztatów. Wydarzenie uświetni spotkanie z fotografką Katarzyną Gubrynowicz.

W ramach projektu „Fotografia? Jest FAJNA!” w Jabłonnie warsztaty makro poprowadziła Danuta Witkowska (w środku)

Mieszkańcy tzw. wsi zachodnich gminy Jabłonna spotkali się na pikniku, podczas którego odbyły się warsztaty dotyczące lokalnej historii baloniarstwa, zawody modeli balonów oraz lot balonem na uwięzi. Pomysłodawcą inicjatywy pod nazwą „Lecę, bo chcę” był Ryszard Doktor. Tego samego dnia integrowali się również mieszkańcy Dąbrowy Chotomowskiej. Sąsiedzkie spotkanie pn. „Granie na polanie” to minifestiwal piosenki turystycznej i harcerskiej. Z inicjatywą zorganizowania tego wydarzenia wystąpili Maria i Barbara Postrożne oraz Iza i Jarosław Budzyńscy. Wspólnemu biesiadowaniu i śpiewaniu towarzyszył koncert zespołów Stare Buty z Olsztyna oraz Restless. Dzieci mogły wziąć udział w plenerze malarskim na polanie.

Kolejny z wybranych projektów to trwający do 15 października br. konkurs pt. „Mały dziennikarz”, skierowany do przedszkolaków oraz uczniów klas 0-3 szkół podstawowych. Zadaniem uczestników jest przeprowadzenie wywiadu z dziadkiem, babcią, ciocią lub sąsiadem o ich dzieciństwa w powiecie legionowskim. Pomysłodawcą konkursu jest Marek Dąbrowski.

Warsztaty malowania ceramiki Joanny Jagusiak, Anny Wijatkowskiej i Przemysława Wijatkowskiego to jeszcze jeden pomysł na lokalną inicjatywę kulturalną. Warsztaty zakładają dwa spotkania dla seniorów (26 września oraz 3 października) i dwa dla dzieci (25 i 26 września) oraz wspólną wystawę prac 21 października. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Informacje o trwających projektach oraz relacje z tych, które już się odbyły znajdują się na stronie www.pik.legionowski.pl.