100 lat generała Stanisława Mandykowskiego
5 listopada 2019
100 lat generała Stanisława Mandykowskiego

Postać tego niezłomnego żołnierza, aktywnego działacza społecznego, człowieka wielkiej godności i honoru zna niemal każdy mieszkaniec powiatu legionowskiego. Generał Stanisław Mandykowski obchodził urodziny w legionowskim starostwie powiatowym.

Starostwo powiatowe w Legionowie po raz kolejny gościło w swoich progach generała Stanisława Mandykowskiego. Tym razem okazją był jubileusz 100. urodzin tego niezłomnego żołnierza, weterana, działacza społecznego. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele rodziny, samorządu i organizacji kombatanckich.

Stanisław Mandykowski - honorowy generał brygady strzelców, major Wojska Polskiego, Honorowy Obywatel Gminy Wieliszew - przez lata aktywnie działał w środowiskach kombatanckich kładąc nacisk na patriotyczne edukowanie dzieci i młodzieży. Jest człowiekiem szanującym ludzką godność, wartości umiłowania Ojczyzny, honorowym i – mimo podeszłego wieku – niezwykle aktywnym. Walczył w czasie II wojny światowej. Kontynuował opór po zajęciu Polski przez wojska sowieckie. Konsekwencja niezłomności były dwa internowania i aresztowania – przed referendum w 1946 r. i przed wyborami w 1947 r. Represjonowany za czasów tzw. Polski Ludowej. Był wiceprezesem Światowego Prezydium Kombatantów w Warszawie.