180. rocznica urodzin M. Konopnickiej
26 maja 2022
180. rocznica urodzin M. Konopnickiej

W 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, przypadającą 23 maja, w Legionowie zorganizowano wydarzenia, mające na celu przypomnienie dorobku pisarki.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej, tym samym doceniając jej ogromny wkład w kulturę oraz zasługi w działalności społecznej i patriotycznej. Powiat Legionowski, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Liceum im. Marii Konopnickiej w Legionowie oraz Miasto Legionowo włączyli się w ogólnopolskie obchody.

W legionowskim ratuszu odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Konopnicka – dzieci dzieciom”. Laureaci odebrali dyplomy oraz nagrody. Swoją premierę miała także, specjalnie na tę okazję wydana, książeczka z wierszami, którą ozdobiły ilustracje wybrane spośród konkursowych prac. Przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej odbył się happening przygotowany przez uczniów ubranych w stroje z epoki, a w przestrzeni publicznej ustawiono wystawę poświęconą pisarce.