81. rocznica powstania Armii Krajowej
14 lutego 2023
81. rocznica powstania Armii Krajowej

Armia Krajowa została powołana 14 lutego 1942 r. jako podziemna organizacja zbrojna mająca na celu scalenie możliwie wielu polskich grup niepodległościowych działających od początku okupacji na terenie całego kraju. Drugim zadaniem, stawianym już wcześniej naszej konspiracji, było przygotowanie i wywołanie w dogodnym czasie ogólnego powstania narodowego.
Armia Krajowa była w swoim rozkwicie największą i najlepiej zakonspirowaną organizacją podziemną w skali całego świata. Latem 1944 r. miała zaprzysiężonych ponad 380 tys. żołnierzy. Szacuje się, że w wyniku działań zbrojnych, aresztowań i likwidacji wykonanych przez okupantów poległo lub zginęło ok. 100 tys. żołnierzy AK. Ogółem II wojna światowa pochłonęła życie co najmniej 5 mln Polaków – w znakomitej większości były to osoby cywilne.
Również na terenie dzisiejszego powiatu legionowskiego prężnie działały struktury AK. W 1944 r. służyło tu ok. 2.500 zaprzysiężonych Armii Krajowej żołnierzy. Tylko dla nieznacznej ich części organizacja posiadała broń. A mimo to Legionowo było jedynym, poza stolicą, miastem, w którym wybuchło powstanie warszawskie. Na naszych terenach walczyło w nim niewiele ponad 300 żołnierzy AK. Poległo ok. 100 powstańców.
Na zdjęciu - płk Roman Kłoczkowski "Grosz", w październiku 1942 r. został komendantem I Rejonu Legionowo „Marianowo-Brzozów” wchodzącego w skład VII Obwodu "Obroża" Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. W dniach 1-4 VIII 1944 r. dowodził powstaniem warszawskim na terenie Legionowa i okolic.