Absolwencie, pomyśl o nauce w PZSP w Legionowie
1 marca 2021
Absolwencie, pomyśl o nauce w PZSP w Legionowie

Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych mają ostatnią chwilę na podjęcie decyzji, gdzie chcą uczyć się dalej. Przedstawiamy godną uwagi ofertę Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Legionowie.

W Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jerzego Siwińskiego przy ulicy Targowej w Legionowie absolwenci szkół podstawowych mogą podjąć naukę w Technikum lub w Szkole Branżowej I Stopnia.

W Technikum młodzież kształci się w następujących zawodach: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji turystyki oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Natomiast w Szkole Branżowej I Stopnia uczniowie mogą zdobyć zawód kucharza, cukiernika, piekarza, fryzjera, elektryka, mechanika lub elektromechanika pojazdów samochodowych, sprzedawcy, montera elektronika, stolarza, lakiernika oraz wiele innych.
Uczniowie w trakcie nauki w Technikum uczą się zarówno przedmiotów zawodowych, jak i ogólnokształcących. Poza przedmiotami realizowanymi w zakresie podstawowym w każdej klasie uczniowie mają możliwość kształcenia się w zakresie rozszerzonym z wybranych przedmiotów. W technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum organizacji turystyki jest to język angielski, w technikum informatycznym oraz urządzeń i systemów energetyki odnawianej - matematyka. W trakcie nauki uczniowie przystępują do egzaminów z kwalifikacji zawodowych dzięki czemu po zakończeniu edukacji otrzymują dyplom technika w określonym zawodzie. Po zakończeniu pięcioletniej nauki mogą również przystąpić do egzaminu maturalnego, co umożliwia kontynuację nauki na wybranym kierunku studiów.

Młodzież, która podejmuje naukę w trzyletniej Szkole Branżowej I Stopnia pobiera naukę z przedmiotów ogólnych, w tym języka obcego - niemieckiego. Natomiast nauka przedmiotów zawodowych odbywa się w czasie kursów, w wymiarze czterech tygodni w roku szkolnym. Ponadto uczniowie odbywają zajęcia praktyczne u pracodawcy w wybranym zakładzie pracy, na podstawie umowy pomiędzy pracodawcą a uczniem (pracownikiem młodocianym). Po zakończeniu nauki w Szkole Branżowej I Stopnia uczniowie przystępują do egzaminu potwierdzającego ich kwalifikacje zawodowe. Mogą również podjąć dalszą naukę w Szkole Branżowej II Stopnia. Umożliwia to uzyskanie dyplomu zawodowego na poziomie technika w nauczanym zawodzie oraz świadectwa dojrzałości, a następnie kontynuację nauki na studiach.

Szkoła współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami - najlepszymi hotelami zlokalizowanymi nad Zalewem Zegrzyńskim i w Warszawie, firmami komputerowymi, Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplej oraz ośrodkiem badawczym Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie. Pozwala to uczniom wykorzystać w praktyce wiedzę teoretyczną oraz zapoznać się ze środowiskiem pracy.
Placówka dysponuje nowoczesnymi pracowniami komputerowymi oraz świetnie wyposażoną pracownią energetyki odnawialnej.

Na terenie szkoły znajdują się boisko oraz siłownia.  Szkoła ciągle rozwija się, realizuje projekty edukacyjne i dostosowuje nowe kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy i postępu technologicznego.