Akcja Rekrutacja
22 marca 2019
Akcja Rekrutacja

Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych spędza sen z oczu uczniom i rodzicom. O miejsca będą ubiegać się dwa roczniki kandydatów, a sam proces wydaje się skomplikowany. Z pomocą ruszyło Starostwo Powiatowe oraz młodzież w ramach projektu Akcja Rekrutacja.

Reforma oświaty spowodowała, że w tym roku o miejsca w szkołach ponadpodstawowych starać się będą zarówno absolwenci ostatnich klas wygaszanego gimnazjum, jak i ósmoklasiści. W powiecie legionowskim takich absolwentów łącznie będzie 2238. Podwójna liczba kandydatów to ogromne wyzwanie dla szkół i samorządów, które robią wszystko, aby jak najbardziej usprawnić to przedsięwzięcie.

Starostwo objaśnia

Na zorganizowanym w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie spotkaniu z udziałem starosty Roberta Wróbla, wicestarosty Konrada Michalskiego i kierownika Referatu Edukacji Tomasza Lisowskiego oraz dyrektorów szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat omówiono plan i zasady prowadzenia rekrutacji. Z przedstawionych informacji wynika, że uczniowie po szkole podstawowej pójdą do innych oddziałów niż uczniowie po gimnazjum. Innymi słowy nie będą walczyć ze sobą o miejsca w klasach. Spowodowane jest to różnicami programowymi w wygaszanym gimnazjum oraz ośmioklasowej szkole podstawowej.

Rekrutacja będzie prowadzona wspólnie do szkół publicznych w powiecie legionowskim, nowodworskim i szkół w Warszawie przy wykorzystaniu systemu elektronicznego – strony internetowej i aplikacji, który zostanie uruchomiony 29 kwietnia br. Kandydaci mogą aplikować do dowolnej liczby szkół, z tym że powinni określić swoje preferencje i ustawić szkoły w odpowiedniej kolejności. Dokumenty uczeń składa tylko w szkole pierwszego wyboru. W procesie rekrutacji punktacja w każdej szkole jest taka sama, a o przyjęciu decyduje suma punktów.

Oferta szkół Powiatu

Powiat jest organem prowadzącym dla trzech szkół ponadgimnazjalnych. W Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie zaplanowano pięć klas ogólnodostępnych (165 miejsc), klasę dwujęzyczną (33 miejsca) oraz klasę mistrzostwa sportowego. W Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie przewidziano klasy dla przyszłych techników obsługi turystycznej, techników żywienia i usług gastronomicznych, techników informatyków oraz techników urządzań i systemów energetyki odnawialnej. Zaplanowano również klasę wielozawodową. W Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku kształceni mają być technicy hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, logistyki oraz eksploatacji portów i terminali. Tu także powstanie klasa wielozawodowa.
W tym roku do grona szkół prowadzonych przez Powiat dołączy także nowo utworzone liceum w Stanisławowie Pierwszym . Uczniowie, którzy dostaną się do tej placówki rekrutację przeprowadzają online, a dokumenty będą składać w siedzibie Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowe.

Cenne wsparcie

Zdezorientowanym kandydatom pomocną dłoń podali ich starsi koledzy, mieszkańcy naszego powiatu, którzy rekrutację do szkoły ponadpodstawowej mają już za sobą. W ramach projektu Akcja Rekrutacja publikują w mediach społecznościach przydatne informacje oraz odwiedzają kandydatów w szkołach. Podczas tych spotkań doradzają w wyborze szkoły, prezentują możliwości, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz rozwiewają wszelkie wątpliwości.