Aktualizacja Strategii Powiatu Legionowskiego na lata 2016-2025
15 listopada 2019
Aktualizacja Strategii Powiatu Legionowskiego na lata 2016-2025

Trwają prace związane z aktualizacją Strategii Powiatu Legionowskiego na lata 2016-2025. Na nowy kształt dokumentu będą mieli także wpływ mieszkańcy, którzy wypełnią specjalnie w tym celu przygotowaną ankietę.

Strategia jest narzędziem wspierania i kreowania zmian, wyznacza kierunki rozwoju z wykorzystaniem lokalnego potencjału. Sprzyja partnerskiej współpracy pomiędzy różnymi grupami lokalnej społeczności, a także pozwala z jednej strony niwelować bariery, z drugiej wykorzystywać atuty rozwojowe, również w obszarach działań, które wykraczają terytorialnie poza granice poszczególnych gmin, a nawet powiatu.

Obecnie trwają prace dotyczące aktualizacji dokumentu. Ważny krok na tej drodze stanowi zrealizowany 13 listopada w Starostwie Powiatowym warsztat, na którym spotkali się przedstawiciele samorządu, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Spotkanie w takim gronie umożliwiło spojrzenie z różnych perspektyw na to, co lokalna społeczność może i chce osiągnąć na przestrzeni najbliższych lat, mając na uwadze zmieniające się uwarunkowania przestrzenne i społeczno-gospodarcze. Warsztat, prowadzony przez zewnętrznych ekspertów w dziedzinie regionalistyki,  składał się z trzech etapów. W trakcie pierwszej części uczestnicy określali atuty i bariery rozwojowe w ramach czterech obszarów strategicznych zdefiniowanych w aktualnej strategii powiatu: Współpraca i Rozwój, Budowa Kapitału Społecznego, Rozwój Gospodarczy, Infrastruktura dla Rozwoju. Kolejny etap stanowiło, zarysowane przez prowadzących, spotkanie krajobrazu społeczno-gospodarczego naszego powiatu z wykorzystaniem najbardziej aktualnych danych statystycznych. Wszystko po to, aby w finałowej części  grupy mogły pracować nad nowym spojrzeniem na podstawowe funkcje powiatu: mieszkaniową, usługową, turystyczną. Pojawiła się także ożywiona dyskusja nad określeniem nowych funkcji, niezdefiniowanych w dotychczas obowiązującym dokumencie.

Dzięki dużemu zaangażowaniu przedstawicieli samorządu, organizacji publicznych i przedsiębiorców warsztaty przebiegły sprawnie, a wypracowane spojrzenie stanowi element wyjściowy do dalszych analiz nad ostatecznym kształtem aktualnego dokumentu strategicznego. W dalszej kolejności planowane są warsztaty sektorowe, dedykowane poszczególnym grupom interesariuszy. Równolegle do toczących się prac warsztatowych realizowane jest badanie mieszkańców Powiatu poprzez ankietę internetową, dostępną między innymi na witrynie powiatu  - www.powiat-legionowski.pl. Wszystkich mieszkańców zachęcamy do wypełnienia ankiety i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, jak w najbliższych latach powinna kształtować się polityka rozwoju powiatu legionowskiego.

Aktualizacja strategii powiatu była także tematem tegorocznego Zjazdu Sołtysów. Podczas spotkania zorganizowano warsztat obejmujący zagadnienia związane z celem aktualizacji oraz obszarami działań wraz z dyskusją o ich kierunku. Zaprezentowano główne kierunki rozwoju powiatu, omówiono zasady przygotowania do nowego okresu programowania w Unii Europejskiej oraz działania własne powiatu w odniesieniu do współpracy powiatu z gminami.