101. rocznica odzyskania niepodległości w powiecie
12 listopada 2019
101. rocznica odzyskania niepodległości w powiecie

We wszystkich gminach powiatu zorganizowano uroczystości i wydarzenia związane z obchodami 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

Rocznicowym obchodom towarzy­szyły imprezy o różnym charakterze. Odbyły się niepod­ległościowe koncerty, przedstawienia i biegi, które były okazją do spotkań i wspólnego świętowania.

11 listopada mieszkańcy oraz przedstawiciele władz wspólnie odśpiewali w sali widowiskowej legionowskiego ratusza hymn narodowy. Następnie w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Legionowie odbyła się uroczysta Msza święta za Ojczy­znę. Później delegacje samorządo­we, przedstawiciele instytucji, szkół i organizacji społecznych złożyli kwia­ty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Powiat Legionowski reprezentowali członek zarządu Artur Stankiewicz oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemysław Cichocki. Dzień wcześniej odbył się VI Przegląd Pieśni Patriotycznej „Viva Polonia”.

W programie nieporęckich obchodów, które zorganizowano 8 listopada, znalazły się piknik historyczny, pokazy sprzętu wojskowego, Msza święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Apel Pamięci. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci. Powiat Legionowski reprezentowali radni Agnieszka Powała i Janusz Majewski. 11 listopada chętni przebyli trasę IV Biegu Niepodległości, a wieczorem obejrzeć można było spektakl pt. „Upalny dzień” w wykonaniu Zespołu Teatralnego „Studio” z Pruszkowa.

W Serocku obchody rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta. Następnie w kościele pw. św. Anny uczestnicy uroczystości modlili się za wolność Ojczyzny. Na placu koło ratusza odśpiewano hymn, odczytano Apel Pamięci, a kompania Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu oddała salwę honorową. Tradycyjnie delegacje różnych środowisk złożyły pod tablicą pamięci wiązanki i znicze.

Wieliszew rocznicę odzyskania wolności uczcił zapraszając mieszkańców do udziału w V Biegu Niepodległości, który wystartował w Janówku Pierwszym, XIX Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich oraz VI Obiedzie Patriotycznym w Kubinie. Oficjalne uroczystości zainaugurowano nabożeństwem w kościele pw. św. Bartłomieja, a na placu ks. Jana Trzaskomy odbył się Apel Pamięci i złożono wiązanki pod Pomnikiem Ofiar Wojen. W Wieliszewie przy Pomniku Ojców Niepodległości odśpiewane zostały pieśni patriotyczne, wypuszczono czerwono-białe balony, a na wszystkich uczestników „Urodzin Polski” czekał tort.

W Jabłonnie gminne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości również przybrały formę wydarzeń patriotycznych, artystycznych, historycznych i sportowych. Główne uroczystości zorganizowano w Chotomowie – po uroczystej Mszy świętej w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny złożono wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem pamięci poległych i pomordowanych w latach 1939-1945.

Fot. Urząd Miasta Legionowo