3 lipca 2019

Aktywne lato w powiecie legionowskim

Przed nami dwa miesiące, podczas których zwalniamy tempo, odpoczywamy, korzystamy z oferty zagranicznych kurortów lub cieszymy się urokami naszego kraju. Nie trzeba jednak dużo czasu i środków, aby zrelaksować się w najbliższej okolicy. Na terenie naszego powiatu nie brakuje pięknych miejsc, a bogactwo atrakcji nie pozwoli wkraść się rutynie i nudzie.

Łatwo i nowocześnie

W 2017 roku Powiat uruchomił bezpłatną turystyczną aplikację mobilną „Powiat Legionowski” - kompleksową bazę danych o atrakcjach naszego regionu, którą zainstalować można na smartfonie lub tablecie. Wystarczy pobrać ją sklepów Google lub AppStore. Obok bazy noclegowej, gastronomicznej i wykazu atrakcji turystycznych znaleźć tam można mapę żeglowną Jeziora Zegrzyńskiego z oznaczoną w poszczególnych miejscach głębokością zbiornika. W mapę wbudowane zostały także alerty informujące o niebezpieczeństwach. Aplikacja zawiera ponadto opis oraz przebieg szlaków pieszych i rowerowych.

Informacja i wypożyczalnia

Dodatkowymi informacjami, zarówno w dni powszednie jaki w weekendy, służą pracownicy Punktu Informacji Turystycznej, zlokalizowanego na legionowskim dworcu. Na zainteresowanych czekają mapy i wydawnictwa na temat naszego regionu. W sezonie, tj. od maja do listopada, można tam również wypożyczyć rower. Zachęcamy do skorzystania ze stale rozbudowywanej sieci ścieżek i szlaków rowerowych. Bezpłatna wypożyczalnia rowerów znajduje się również w DPD Arenie Legionowo.

Szlak z historią w tle

Wakacje to świetny czas, aby wybrać się na wycieczki trasami Szlaku Polski Walczącej, oddanego do użytku przez Powiat Legionowski w 2014 r. Obejmuje on trzy trasy o łącznej długości ponad 140 km, dostosowane do potrzeb współczesnego turysty, wyposażone w czytelne tablice kierunkowe oraz opisy miejsc i elektroniczną mapę tras, dostosowaną do urządzeń. Dodatkową atrakcją jest specjalna odznaka. Brązowe, srebrne i złote znaczki czekają  na wędrowców, którzy przejdą wyznaczonymi trasami odwiedzając miejsca.  Książeczki, przeznaczone do rejestracji pokonanej trasy można odebrać w Starostwie Powiatowym oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Legionowie.

Nad wodą

Sezon wakacyjny nad Jeziorem Zegrzyńskim już się rozpoczął. Jakość wody na strzeżonych kąpieliskach w Serocku, Wieliszewie oraz Nieporęcie regularnie sprawdzana jest przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy Legionowskiego WOPR.

Tramwaj wodny

Zupełnie inne spojrzenie na atuty przyrodnicze powiatu daje podziwianie jego uroków z perspektywy wody. Z początkiem maja uruchomiono rejsy tramwajem wodnym po Jeziorze Zegrzyńskim. Powiat Legionowski od lat partneruje tej inicjatywie.

 

fot. Kinga Czerwińska