Wszechstronna pomoc PCPR
3 lipca 2019
Wszechstronna pomoc PCPR

Zarząd Powiatu Legionowskiego podsumował rok budżetowy 2018 uzyskując absolutorium. Tymczasem również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie oraz Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” przedstawili sprawozdania z działalności.

W kompetencjach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie leży prowadzenie Domów Pomocy Społecznej („Kombatant” w Legionowie), pomoc osobom niepełnosprawnym, rehabilitacja społeczna, pomoc rodzinie i dzieciom pozbawionym opieki, instytucjonalna piecza zastępcza, pomoc cudzoziemcom i repatriantom, prowadzenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Dom Pomocy Społecznej „Kombatant”

W 2008 r. DPS „Kombatant” dawał schronienie i opiekę 84 osobom, w tym 68 – w podeszłym wieku oraz 16 – przewlekle chorym. Każdy z podopiecznych otrzymał personalnie dla niego przygotowany indywidualny plan wsparcia. Dom aktywizuje mieszkańców m.in. przez biblio-, muzyko- i aromaterapię, projekcje filmów, występy artystów, wieczorki okolicznościowe, wystawy prac plastycznych, a także wycieczki krajoznawcze. Poza tym warto podkreślić, że podopieczni „Kombatanta” na miejscu mogą korzystać z szerokiego wachlarza usług medycznych i rehabilitacyjnych. Pracowników wspiera grupa kilkunastu wolontariuszy.

W 2018 r. Powiat Legionowski na działalność DPS „Kombatant" przeznaczył ponad 3 927 000 zł.

Pomoc osobom niepełnosprawnym

W ramach wykorzystania środków otrzymanych z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych Powiat Legionowski przekazał PCPR-owi fundusze w wysokości ponad 1 760 000 zł. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizowało wsparcie w tym zakresie m.in. poprzez dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla 75 osób, dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Zainwestowano także w rozwój sportu, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych. Zadanie to realizowało 8 działających na terenie powiatu organizacji pozarządowych. Skorzystały 322 osoby niepełnosprawne.

Ważną rolę w integracji i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu spełniają Warsztaty Terapii Zajęciowej – na terenie powiatu działają dwa, w Legionowie: przy Ośrodku Pomocy Społecznej i przy parafii Matki Bożej Fatimskiej. Z obu korzysta łącznie 68 osób.

Pomoc rodzinie i dzieciom pozbawionym opieki

W 2018 r. mieszkające na terenie powiatu legionowskiego 134 rodziny zastępcze dawały opiekę 209 dzieciom. Na pomoc do nich skierowaną PCPR przeznaczył ponad 3 790 00 zł. Ponadto w naszych rodzinach zastępczych przebywało 54 dzieci z innych powiatów. Fundusze na utrzymanie, zgodnie z ustawą, przekierowano z miejsc pochodzenia podopiecznych. Pomoc dzieciom z rodzin zastępczych nie kończy się z dniem osiągnięcia pełnoletniości. PCPR wspiera dalszą edukację i usamodzielnienie się.

Pomoc kierowana jest również do prowadzonego przez Siostry Służebniczki NMP Domu Dziecka w Chotomowie. Przebywało tam 38 dzieci. PCPR wsparł placówkę kwotą ponad 1 365 000 zł. Pomoc skierowano również do prowadzonego przez siostry urszulanki Domu Samotnej Matki i Dziecka w Legionowie.