Biblioteka nocą
21 października 2019
Biblioteka nocą

Tegoroczna V edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, której inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, odbyła się w sobotę 5 października w siedzibie Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Znajdźmy wspólny język".

To wielkie święto bibliotek i czytania. W całej Polsce wzięło w nim udział 1761 bibliotek. Do akcji dołączyła także Powiatowa Biblioteka Publiczna, działająca w ramach Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, rozwijając  hasło przewodnie jako dialog osobowości autora z osobowością czytelnika, który jest możliwy dzięki znalezieniu wspólnego języka.Zaproszono czytelników do szukania dialogu poprzez eksplorację "z przymrużeniem oka" swojej osobowości.

W ramach działań odbył się wernisaż wystawy fotografii „Krajobrazy wewnętrzne” Mileny Kordalskiej – laureatki II miejsca (za pracę „Osobowość wieloraka”) w XIII edycji konkursu fotograficznego „Mazowsze bliskie sercu”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Autorka zdjęć opowiedziała o swoich inspiracjach, przekazie swoich prac oraz zdradziła kilka tajników warsztatu. Stworzono także labirynt książkowy, będący swoistą mapą osobowości czytelniczej. Uczestnicy zabawy wyszukiwali książki według klucza pytań, m.in. o ulubioną lekturę, o bohatera, z którym się utożsamiają lub którego podziwiają. Wśród aktywności znalazły się też intuicyjne działania plastyczne. Podczas twórczych poszukiwań w bibliotece gościli także przedstawiciele delegacji samorządowców z Miltenbergu, powiatu w Bawarii.