Dni Otwartych koszarw Białobrzegach
14 września 2018
Dni Otwartych koszarw Białobrzegach

Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach miał ostatnio kilka powodów do świętowania. Podczas zorganizowanych 14 września br. Dni Otwartych Koszar jednostce uroczyście nadano imię patrona oraz sztandar. Powiat Legionowski był współorganizatorem tego wydarzenia.

Część oficjalna wydarzenia obejmowała nadanie jednostce sztandaru oraz imienia patrona - płk. Juliana Sielewicza, kawalera orderu Virtuti Militari, który był dowódcą 2. Batalionu Balonowego w Legionowie i został zamordowany Katyniu w 1940 r. Uroczystość zorganizowano także w związku z dziedziczeniem przez Ośrodek Rozpoznania Obrazowego tradycji 2. Batalionu Balonowego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele wojska z Inspektorem Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. brygady Sławomirem Owczarkiem na czele, władz samorządowych oraz przedstawiciele organizacji i instytucji  z terenu powiatu legionowskiego. W wydarzeniu z ramienia Powiatu Legionowskiego uczestniczył starosta Robert Wróbel, który został przez organizatorów zaproszony do udziału w uroczystym wbiciu gwoździa pamiątkowego w drzewiec właśnie nadanego jednostce sztandaru.

Organizatorzy zadbali o zapewnieni wielu atrakcji dla uczestników imprezy. Zorganizowano występ orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, uroczystą defiladę, pokaz pamiątek po 2. Batalionie Balonowym, pokaz sprzętu wojskowego zabytkowego i używanego współcześnie oraz występ grupy rekonstrukcyjnej. Prawdziwą gratką była możliwość obejrzenia z bliska balonu na ogrzane powietrze, zapoznania się z jego konstrukcją i zasadą działania. Szczęśliwcy mieli też okazję wznieść się nad ziemię.

Balon na ogrzane powietrze był jedną z największych atrakcji podczas Dni Otwartych Koszar. Jego obecność oraz towarzsząca wydarzeniu wystawa pamiątek po 2. Batalionie Balonowym i udziale jego kadry w zawodach o puchar Gordona Bennetta miały zapoznać mieszkańców z historią baloniarstwa, tak znacząca dla naszego regionu

fot. Ośrodek Rozpoznania Obrazowego