Dulska na wiele głosów
6 września 2021
Dulska na wiele głosów

W sobotę, 4 września Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców do udziału w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", odbywającej się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji wydarzenia na warsztat wzięto tragifarsę Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej". W legionowskim Parku Zdrowia w rolę tytułowej Anieli Dulskiej wcieliła się aktorka Bożena Stachura, natomiast pozostałe postaci dramatu odegrali uczestnicy wydarzenia.

„Moralność pani Dulskiej” to jedno z najważniejszych dzieł przedwojennych. Prapremiera utworu odbyła się w 1906 roku w Krakowie, a wydany został w Warszawie w 1907 r. W dramacie autorka krytykuje obłudę, hipokryzję oraz fałszywą moralność, przekazując czytelnikowi uniwersalne przesłanie – konieczność walki o społeczną sprawiedliwość. 

„Narodowe Czytanie” organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Ma ono zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. 4 września na terenie całego kraju odbyły się spotkania, podczas których wspólnie odczytano dzieło Zapolskiej.