Dwa nowe aktywne przejścia dla pieszych
4 listopada 2019
Dwa nowe aktywne przejścia dla pieszych

Trwają prace przy przebudowie przejść dla pieszych w Legionowie w ciągu Al. Krakowskiej oraz w Olszewnicy Starej przy szkole podstawowej im. B. Tokaja. W ten sposób powiat rozszerza swój program „Bezpieczna droga do szkoły” o kolejne miejsca.

Dozbrojenie istniejących przejść w urządzenia alarmujące kierowców o miejscu gdzie powinni zachować szczególną ostrożność, to zadanie realizowane w miejscach, gdzie piesi, a szczególnie dzieci, muszą przejść przez drogę z dużym natężeniem ruchu. Tak jest m.in. w Legionowie w ciągu drogi 1825W, na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Gnieźnieńskiej, przez które dzieci przechodzą w kierunku Szkoły Podstawowej nr 2. Istniejące tam przejście dla pieszych, przed którym już wcześniej zamontowano znak wyświetlający kierowcom informację o ograniczeniu prędkości do 50 km/h, zostaje doposażone w dodatkowe elementy. Już teraz zamontowano diody w jezdni, oraz pionowe, fluorescencyjne znaki uzbrojone w czujniki ruchu, zamontowane w obrębie przejścia. Sygnalizują one zbliżanie się pieszego, poprzez uruchomienie ostrzegawczego pulsującego światła. Przejście zostanie doświetlone z góry silnym światłem ledowym. Od strony miasta, w kierunku tunelu, przed przejściem zostanie położona szorstka mata najazdowa. Białoczerwone pasy na przejściu zostaną wykonane w trwałej technologii grubowarstwowej wyróżniającej się doskonałą widocznością w dzień i w nocy. Koszt modernizacji przejścia wyniesie ponad 94 tys. złotych.

W Olszewnicy Starej  na drodze powiatowej 1820 W na wysokości Szkoły Podstawowej im. B. Sokoła, zbudowane zostanie wyniesienie znajdującego się tam przejścia dla pieszych. To kolejne miejsce, w którym zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Na jezdni, na długości około 20 m, powstanie wzniesienie z kostki, na środku którego wyznaczone zostanie przejście dla pieszych. Już ta przebudowa sprawi, że kierowcy zwolnią na progu. Nad pasami pojawi się odnowiona konstrukcja z wysięgnikiem, a na niej plastron z aktywnym znakiem D-6 oraz oświetlenie led. Dodatkowo w rejonie wyniesienia, pojawią fluorescencyjne się znaki ostrzegawcze, informujące o przejściu dla pieszych oraz znak ograniczający prędkość do 30km/h oraz. Przed wzniesieniem pojawią się pasy ze strukturalnej masy chemoutwardzalnej. Koszt tej inwestycji to ponad 145 tys. złotych.