Działamy dla Zalewu
21 listopada 2018
Działamy dla Zalewu

Powiat Legionowski pozyskał środki zewnętrzne na realizację działań związanych z podniesieniem świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska oraz możliwości wykorzystania walorów turystycznych Zalewu Zegrzyńskiego i okolic. Kwota dofinansowania to ponad 30 tys. zł.

Stosowną umowę w tej sprawie przedstawiciele zarządu powiatu podpisali 22 listopada br. w siedzibie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Projekt obejmie swoim zasięgiem obszar działania Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński” – powiat legionowski (gminy Nieporęt, Serock, Wieliszew i Jabłonna), powiat wołomiński (gminy Radzymin i Dąbrówka) oraz powiat wyszkowski (gmina Somianka) i będzie realizowany we współpracy ze wszystkimi członkami LGDZZ. Jego realizacja zakłada przeprowadzenie trzech działań. Pierwszym będzie film promocyjno-informacyjny ukazujący walory środowiskowe i potencjał turystyczny Zalewu Zegrzyńskiego oraz jego roli na terenie LGDZZ. Głównym celem produkcji będzie pokazanie, przy zachowaniu walorów środowiskowych i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, możliwości zagospodarowania turystycznego terenu oraz działań już zrealizowanych w tym zakresie. Przygotowana zostanie także publikacja dotycząca wykorzystania potencjału turystycznego Zalewu Zegrzyńskiego. Zarówno film, jak i album zostaną zaprezentowane podczas konferencji „Forum dla Zalewu”, która zwieńczy i podsumuje projekt. Tematem konferencji będzie szeroko zakrojona współpraca instytucji oraz mieszkańców terenu Lokalnej Grupy Działania w zakresie możliwości zagospodarowania terenu wokół Zalewu Zegrzyńskiego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i poszanowania walorów środowiska naturalnego. Jej organizację zaplanowano na czerwiec 2019 r.

Całkowita kwota projektu to 50 tys. zł.