Jerzy Szaniawski w roli głównej
29 września 2020
Jerzy Szaniawski w roli głównej

Za nami trzecia edycja organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie Festiwalu Jerzego Szaniawskiego, który jest ukłonem dla pracy oraz osiągnięć jednego z najlepszych pisarzy i dramaturgów. Wydarzeniu patronował starosta legionowski.

W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Jerzego Szaniawskiego. Program festiwalu zaplanowano w oparciu właśnie o tę wyjątkową datę. Wydarzenie zainaugurowano prezentacją filmu dokumentalnego „Nie wszystko się kończy z zapadnięciem kurtyny”, zrealizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Kolejny dzień festiwalu upłynął pod znakiem spektaklu teatralnego „Zegrzynek. Poeci u Szaniawskiego”, podczas którego czytano wiersze Stanisława Grochowiaka, Bolesława Leśmiana i Aleksandra Maliszewskiego. Uroczyste obchody 50. rocznicy śmierci pisarza odbyły się ostatniego dnia festiwalu w Wąwozie Szaniawskiego, w okolicach ruin dworku, w którym Jerzy Szaniawski urodził się i mieszkał. Okoliczności sprawiły, że odżyła idea odbudowy dworku, której przychylni są lokalni włodarze. W spotkaniu udział wzięli starosta legionowski Sylwester Sokolnicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Wróbel oraz burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski.