Jezioro Zegrzyńskie jak Świteź
5 września 2022
Jezioro Zegrzyńskie jak Świteź

W pierwszy weekend września w całej Polsce odbyły się wydarzenia w ramach Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie wraz z partnerami włączyła się w tę akcję.

Przybliżając romantyczny, mroczny, pełen zjaw i fantastycznych postaci świat Adama Mickiewicza, na warsztat wzięto utwór „Świtezianka”. Na serockim molo uczestnicy przybliżyli jego treść, a w rolę lektora wcielił się m.in. burmistrz Artur Borkowski. W świat legend i podań wprowadził zebranych Witold Vargas, znawca mitologii słowiańskiej, a w rejs po Jeziorze wyruszył statek z zespołem Ifi Ude Trio. Muzycy z pokładu dali koncert inspirowany balladą Mickiewicza. Z kolei w Wieliszewie na chętnych czekała plażowa gra terenowa, spotkanie z zielarką i wiele aktywności opartych na mickiewiczowskich „Balladach i romansach”. Wieczór zakończył się w Nieporęcie projekcją filmu "Świtezianka" w reżyserii Julii i Mai Bui oraz rozmową z edukatorką filmową Anną Równy. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny, zorganizowany przez fundację „Ogród Edukacji” z Nieporętu, któremu patronował Powiat Legionowski.