Jezioro Zegrzyńskie – zalew możliwości
13 czerwca 2019
Jezioro Zegrzyńskie – zalew możliwości

O możliwościach wykorzystania potencjału turystycznego regionu Jeziora Zegrzyńskiego, dotychczasowych osiągnięciach oraz perspektywach na przyszłość rozmawiali samorządowcy, okoliczni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy podczas konferencji „Forum dla Zalewu”, którą zorganizowano 12 czerwca w Jachrance.

Spotkanie podsumowało i zamknęło realizację projektu, który Powiat Legionowski zrealizował przy wsparciu środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, dystrybuowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W jego trakcie premierę miały film promocyjny regionu Jeziora Zegrzyńskiego, zrealizowany specjalnie na tę okazję, i publikacja prezentująca gminy z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński” oraz ich ofertę turystyczną.

Pierwsza część konferencji oscylowała wokół zagadnień związanych z możliwościami pozyskania środków zewnętrznych na realizację zadań związanych z turystyką i ochroną środowiska naturalnego. Prelekcję w tym temacie wygłosił dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie Radosław Rybicki. – Myślę, że samorząd Województwa Mazowieckiego dołożył swoją cegiełkę w rozwoju turystyki na tym obszarze. Zarówno środki samorządu, jak i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to dobre wsparcie dla rozwoju turystyki powiatu legionowskiego oraz Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński” – mówił dyrektor Radosław Rybicki.

Ponadto omówiono  zagadnienia związane z walorami przyrodniczymi powiatu i Ich ochroną z naciskiem na wdrażanie gospodarski niskoemisyjnej. O działaniach instytucjonalnych, podejmowanych przez Powiat Legionowski, zwłaszcza o utworzeniu Lokalnej Organizacji Turystycznej, opowiedział starosta Robert Wróbel. Dokonania poszczególnych gmin, wspierające rozwój turystyki i rekreacji oraz plany na przyszłość w tym zakresie przedstawili burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski, wójt gminy Nieporęt Maciej Mazur, wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, zastępca prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny oraz wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski.

Drugą część spotkania otworzyło wystąpienie eksperta Roberta Stępowskiego, który przedstawił możliwości wykorzystania narzędzi marketingu terytorialnego dla rozwoju potencjału turystycznego Jeziora Zegrzyńskiego. Na koniec, w ramach tak zwanych dobrych praktyk, wystąpiły panie Marlena Radomska i Barbara Polak, z powodzeniem prowadzące gospodarstwa agroturystyczne. Obie stworzyły wyjątkowe miejsca, które czerpiąc z walorów przyrodniczych regionu, oferują znacznie więcej niż tylko nocleg nad wodą. Opowiedziały o początkach w branży turystycznej, trudnościach, sukcesach i ogromnej satysfakcji.

Jezioro Zegrzyńskie to największy akwen na Mazowszu. Powiat Legionowski podejmuje działania mające na celu jak najlepsze wykorzystanie jego potencjału. Konferencja „Forum dla Zalewu”, podczas której zaprezentowano walory oraz skoncentrowano się na podniesieniu atrakcyjności regionu, była jednym z takich działań.