Jubileusz Cezariusza Kalinowskiego
25 sierpnia 2021
Jubileusz Cezariusza Kalinowskiego

24 sierpnia w legionowskim ratuszu świętowano 90. urodziny honorowego obywatela Legionowa - Cezariusza Kalinowskiego. Życzenia jubilatowi osobiście złożył także starosta Sylwester Sokolnicki.

Wśród gości przybyłych na uroczystość, aby złożyć życzenia Cezariuszowi Kalinowskiemu, znaleźli się przedstawicie władz samorządowych, środowisk kombatanckich, instytucji, służb oraz rodzina i przyjaciele.

Cezariusz Kalinowski urodził się 24 sierpnia 1931 r. w Warszawie. Do Legionowa, z którym związany jest do dziś, przeprowadził się sześć lat później. Naukę rozpoczął w Szkole Powszechnej nr 2. W 1944 r. został wywieziony do obozu koncentracyjnego Bremen-Osterort, wyzwolonego w maju 1945 r. Po powrocie do Legionowa rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Mechaniczno-Kolejowym w Warszawie. W tym okresie wstąpił do harcerstwa. Został drużynowym 81. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Studia ukończył na Politechnice w Leningradzie, na Wydziale Budowy Maszyn Energetycznych. W 1958 r. został zatrudniony w Biurze Projektów w Warszawie, gdzie pracował do emerytury.

Aktywnie uczestniczył w życiu samorządowym i społecznym. Był miejskim radnym, następnie przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej, pełnił też funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Legionowa. Aktywnie działa w środowisku kombatanckim, będąc prezesem Legionowskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Za swoją działalność Cezariusz Kalinowski otrzymał szereg medali i odznaczeń: Złoty oraz Srebrny Krzyż Zasługi, Medal XXX-lecia, Złotą Odznakę za Zasługi dla Warszawy, Odznakę za Zasługi dla Legionowa, odznakę za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Odznakę za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Odznakę za Zasługi dla Energetyki oraz Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury". W lutym 2021 r. nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Legionowa.