Kolej na partnerstwo
22 listopada 2021
Kolej na partnerstwo

22 listopada w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego samorządy z terenu północnego Mazowsza, w tym Powiat Legionowski, podpisały z Gminą Serock umowę o współpracy partnerskiej w celu realizacji przedsięwzięcia związanego z budową linii kolejowej Zegrze –Przasnysz, która ma szansę powstać w ramach rządowego programu Kolej Plus.

Umowa określa zasady współpracy, współfinansowania i przekazywania informacji między liderem projektu (Gmina Serock) i partnerami projektu w czasie jego realizacji.

24 listopada 2020 r. projekt pn. Budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza” uzyskał pozytywną ocenę formalną i został zakwalifikowany do II etapu naboru. Wstępne Studium Planistyczno-Prognostyczne dla tej inwestycji zostało już przygotowane i złożone do PKP PLK SA. Jeśli projekt pozytywnie przejdzie ten etap rekrutacji, samorządy mogą liczyć na zwrot 85% kosztów poniesionych na jego przygotowanie, którego koszt wyniósł 1.131.600,00 zł, ale przede wszystkim mogą kontynuować działania związane z realizacją tej inwestycji.

Kolej Północnego Mazowsza na trasie Zegrze – Przasnysz zakłada budowę 70 km torów, kilku stacji oraz przeprawy mostowej na Narwi. Koszt inwestycji szacowany jest na 1,5 mld złotych. Minimalny wkład własny samorządów określono na poziomie 225 mln zł. Pozostała kwota to dofinansowanie z programu Kolej+. Połączenie usprawni komunikację w północnej części Mazowsza, wpłynie na rozwój regionu, a także uzupełni istniejącą infrastrukturę kolejową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową linią kolejową będzie można pojechać w 2028 r.