Konkurs „DRZWI DO KSIĄŻKI – NARODOWE CZYTANIE 2019”
8 sierpnia 2019
Konkurs „DRZWI DO KSIĄŻKI – NARODOWE CZYTANIE 2019”

Na mocy decyzji pary prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 będą:

„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
„Dym” Marii Konopnickiej,
„Katarynka” Bolesława Prusa,
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza,
„Orka” Władysława Stanisława Reymonta,
„Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego,
„Sachem” Henryka Sienkiewicza,
„Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Taki przekrój lektur daje różnorodne możliwości interpretacji plastycznej tych dzieł, a jednocześnie stanowi wyzwanie do znalezienia wspólnego motywu plastycznego łączącego je w spójną całość. Projekt okładki stanowi „drzwi książki” zapraszające do jej otworzenia i zanurzenia się w lekturze.
Zapraszamy artystów plastyków do stworzenia cyklu projektów okładek do 8 nowel, które będą stanowić scenerię w przestrzeni publicznej na terenie powiatu legionowskiego do organizacji happeningów czytelniczych związanych z akcją. Termin składania prac upływa 22 sierpnia 2019 r.