Konkurs filmowy „Powstanie Warszawskie po 80 latach”
7 lutego 2024
Konkurs filmowy „Powstanie Warszawskie po 80 latach”

Stwórz ekipę - zostań reżyserem, scenarzystą, aktorem, rekwizytorem, autorem podkładu muzycznego… Razem uczcijmy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie filmowym na temat Powstania Warszawskiego. Forma jest dowolna: fabuła, dokument, wywiad, animacja, publicystyka, eksperyment łączący różne środki wyrazu, biografia i inne.

Powiat Legionowski, Zespół Ochrony Pamięci AK „Brzozów” i Muzeum Historyczne w Legionowie ogłosiły konkurs filmowy o Powstaniu Warszawskim. Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Tematem jest Powstanie Warszawskie na terenie dzisiejszego powiatu legionowskiego, ale też w innych miejscach, gdzie walczyli żołnierze I Rejonu „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” AK.

Organizatorzy dopuszczają każdą formę filmową, łącznie z eksperymentami. Szczególnie punktowany będzie wyraz artystyczny opisujący dzisiejsze spojrzenie na wydarzenia z sierpnia-września 1944 r. z zachowaniem prawdy historycznej. Głównym celem jest zbliżenie młodych pokoleń do idei, jakimi kierowali się uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Twórcami filmu (reżyser, scenarzysta, montażysta, autor tekstu i ścieżki dźwiękowej) winni być mieszkańcy powiatu legionowskiego oraz byłego I Rejonu „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” AK. Pozostali uczestnicy (np. podmiot wywiadu, aktorzy, rekwizytorzy) mogą zamieszkiwać poza naszym terenem. Ważnym warunkiem jest również wiek wszystkich członków zespołu mieszczący się całkowicie w jednej z kategorii: dzieci (uczniowie szkół podstawowych), młodzież (uczniowie szkół ponadpodstawowych, w tym pełnoletni), dorośli.

Prace konkursowe – zapisane na nośniku elektronicznym i w formacie umożliwiającym odtworzenie narzędziami MS Windows - będą przyjmowane do 15 maja 2024 r. Należy je składać w punkcie informacyjnym starostwa powiatowego w Legionowie. Wyniki poznamy przed 31 maja 2024 r.

Konkurs jest częścią organizowanego w tym roku po raz 15. Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Szarych Szeregach i AK. Szczegółowe informacje można znaleźć w Regulaminie Konkursu. Zapraszamy do udziału, czekają cenne nagrody.

Regulamin Konkursu oraz niezbędne do zgłoszenia załączniki można znaleźć w aktualności.