Legionowo 100 lat
20 marca 2019
Legionowo 100 lat

Ponieważ historia nazwy miasta Legionowo sięga początku 1919 roku, właśnie mija 100 lat od momentu, kiedy gen. Bolesław Jerzy Roja nadał ją koszarom dotychczas określanych mianem Jabłonna. Oficjalne obchody upamiętniające ten jubileusz będziemy świętowali 11 maja br.

W pierwszym kwartale 1919 roku gen. Bolesław Jerzy Roja nadał koszarom określanym wtedy mianem Jabłonna nazwę Legionowo. Tym samym współtwórca Legionów Polskich złożył hołd ich żołnierzom walczącym o wolność ojczyzny w latach 1914-1917. Legionowo po raz pierwszy pojawiło się jako nazwa osady polowej Komendy Legionów Polskich zbudowanej podczas I wojny światowej na Polesiu (obecnie na terenie Białorusi), podczas długotrwałych walk pozycyjnych kampanii wołyńskiej.

W związku z jubileuszem jego organizatorzy zapraszają mieszkańców zarówno do wspólnej refleksji, jak i zabawy. Najbardziej spektakularnie zapowiada się pochód zmierzający przy rytmach samby na stadion miejski w Legionowie oraz tamże balonowa fiesta z udziałem zwycięzców pucharu Gordona Bennetta. Ponadto zaplanowano bicie rekordu Polski w grze hejnału na dzwonkach, a także pokaz stroboskopów. A to tylko niektóre z wielu zapowiadanych na 11 maja br. atrakcji. Oczywiście nie może zabraknąć gwiazd estrady. Swoje największe przeboje zaprezentują DJ C-Bool, Dawid Kwiatkowski oraz legionowskie gwiazdy: Sidney Polak i zespół SexBomba.

W obchodach 100-lecia nadania nazwy Legionowo udział weźmie również Powiat Legionowski. Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie we współpracy z legionowską Poczytalnią zorganizują debatę, w której wezmą udział gimnazjaliści i licealiści. Uczniowie będą dyskutowali o przeszłości Legionowa, ewolucji miasta oraz podejmą się określenia swoich oczekiwań wobec kierunków jego rozwoju. Debata odbędzie się 20 maja br. Planowane są również działania edukacyjne we współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie.

Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie. Rynek w Legionowie. Msza polowa z okazji święta 3 Maja w 1933 r.