Kolorowo i artystycznie na Dniach Osób Niepełnosprawnych
21 marca 2019
Kolorowo i artystycznie na Dniach Osób Niepełnosprawnych

Pierwszy dzień wiosny był w tym roku także świętem organizatorów i sympatyków VIII Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Rano z rynku w kierunku ratusza wyruszył Pochód Kolorowej Skarpetki, a następnie w sali widowiskowej odbył się Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

21 marca jest Światowym Dniem Zespołu Downa, który w tym roku obchodzono pod hasłem "Nie zostawiaj nikogo w tyle". Akcja ma celu uświadomienie społeczeństwu, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak wszyscy. Liczą na szacunek, tolerancję i akceptację, po prostu na szczęśliwe życie. Organizatorzy DON uczcili ten dzień zapraszając mieszkańców do udziału w Pochodzie Kolorowej Skarpetki. Uczestnicy założyli kolorowe, niesparowane skarpetki – symbol Światowego Dnia Zespołu Downa.

Kolejnym barwnym wydarzeniem tego dnia był VIII Przegląd Twórczości. Sala widowiskowa legionowskiego ratusza wypełniona była po brzegi. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz powiatu, miasta i gmin. Gala rozpoczęła się występem teatrów Adonai i Adonai junior w spektaklu „Po co” w reżyserii Hanny Wilczyńskiej.

Najważniejsi tego dnia byli jednak młodzi artyści, niecierpliwie wyczekujący werdyktu sędziów. Jury oceniało twórcze prezentacje w konkursach literackim i plastycznym oraz form scenicznych i medialnych. W tej ostatniej kategorii na scenie zaprezentowali się laureaci. Jak co roku występom towarzyszyły duże emocje.

W tym roku w przeglądzie udział wzięło 200 osób - zespołów muzycznych i teatralnych oraz solistów. Grand Prix Przeglądu otrzymała grupa teatralna Wkręceni z Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity w Legionowie za spektakl „Męczeństwo Piotra Oheya” według Sławomira Mrożka. W konkursie literackim pierwsze miejsce przyznano Patrykowi Cieślakowi za opowiadanie pt. „Moje życie z niepełnosprawnością”. W ramach rywalizacji plastycznej powstało 148 rysunków, mozaik i obrazów. Autorów dziewięciu najlepszych nagrodzono. Dzieła można oglądać na pokonkursowej wystawie w ratuszowej galerii.

Nagrodzeni w konkursach:

Plastycznym:

1. Bożena Pawłowska – Warsztat Terapii Zajęciowej przy OPS Legionowo
2. Jerzy Dydycz – Przedszkole Miejskie nr 7
3. Paulina Krysińska – Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity
4. Dorota Gabryjelska – Warsztat Terapii Zajęciowej przy OPS Legionowo
5. Milena Pytel – Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD
6. Maciej Karpiuk – Fundacja Promień Słońca
7. Victoria Stankiewicz – Akademia Dobrej Edukacji, Jabłonna
8. Damian Wilk – Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity
9. Julita Tarczyńska – Warsztat Terapii Zajęciowej przy OPS Legionowo

Literackim:

I miejsce -   Patryk Cieślak "Moje życie z niepełnosprawnością" - Powiatowy Zespól Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie
II miejsce – Lidka Chmielewska "Życie jest piękne" Powiatowy Zespól Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie
III miejsce – Łukasz Skurzewski "Niepełnosprawność dziecięca" - Powiatowy Zespól Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie

Małych Form Teatralnych i Medialnych:

GAND PRIX
"Wkręceni" -  Warsztaty Terapii Zajęciowej św. Rity w Legionowie - za spektakl "Męczeństwo Piotra Oheya" wg. Sławomira Mrożka


I MIEJSCE
Zespół Taneczny "Ole" - PZSiPS Jagiellońska 69
oraz "Wesołe Nutki"- PZSiPS Jagiellońska 69 "Zimny Drań"


II MIEJSCE
"Zdobywcy" - Przedszkole Miejskie z oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Janusza Korczaka w Legionowie


WYRÓŻNIENIA:
1) Zespół „Promyczki” - PZSiPS - "Taniec krasnoludków"
2) "Roztańczon"” - PZSiPS - "Taniec z szarfami"
3) Jakub Piłatowicz - PZSiPS
4) Jan Pomorski - Akademia Dobrej Edukacji


OSOBOWOŚĆ SCENICZNA - Weronika Sztrauch

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!