Legiowizja
31 maja 2019
Legiowizja

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Legionowa i Powiatu Legionowskiego na Wielki Koncert Finałowy I Edycji Konkursu Legiowizja który odbędzie się 6 czerwca 2019r. o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Ratusza Miejskiego w Legionowie. Z pewnością nie zabraknie emocji, wzruszeń i utalentowanych wokalistów.

 

Formuła konkursu Legiowizja nawiązuje wprost do znanego wszystkim z telewizji Konkursu Eurowizja. Do udziału w naszym projekcie zaprosiliśmy uzdolnioną młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wg zasady „jedna szkoła-jeden przedstawiciel”. Placówki, które zadeklarowały chęć udziału w konkursie przeprowadziły wstępne eliminacje, typując własnego finalistę. Koncert finałowy zatem, będzie prezentacją najzdolniejszej wokalnie młodzieży a oceniany będzie przez jury złożone z opiekunów i instruktorów ze wszystkich szkół biorących udział w konkursie. Dodatkowy głos w wyborze zwycięzcy I edycji Legiowizji będzie miała także publiczność w głosowaniu internetowym, do którego w momencie jego ogłoszenia serdecznie zapraszamy.

Pomysłodawcą projektu jest uczeń klasy I liceum Mateusz Rokicki, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, jednocześnie działający w świetlicy AJA, nazywanej dawniej Klubem AJA. AJA to miejsce stworzone dla uczniów i przez uczniów. Pomysł narodził się 1986 roku, kiedy grupa młodzieży uczęszczającej do LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie pod przewodnictwem Adama Karolaka, Jacka Więcławskiego i Andrzeja Oleszczuka (z pierwszych liter ich imion została utworzona nazwa klubu) postanowiła z pomieszczenia służącego na składzik węgla zrobić klub licealisty z prawdziwego zdarzenia. Choć minęło niespełna trzydzieści lat Klub AJA nadal działa pełną parą. W jego przestrzeni odbywają się zajęcia plastyczne, muzyczne, dziennikarskie i teatralne. 

Muzyczna Strefa AJA to grupa kilkudziesięciu uczniów, których pasją jest muzyka.
Członkowie warsztatów rozwijają swoje zainteresowania muzyczne w ramach zajęć pozalekcyjnych: chóru szkolnego, koła estradowego, warsztatów wokalnych dla solistów , zespołu instrumentalno-wokalnego. Nad rozwojem muzycznych talentów czuwa doświadczony muzyk Mariusz Suwiński. Uczniowie należący do Muzycznej Strefy AJA brali udział w wielu szkolnych i pozaszkolnych uroczystościach, a także w konkursach muzycznych.

Wspomniany wcześniej pomysłodawca projektu Mateusz Rokicki, bardzo aktywny i pełen pomysłów uczestnik wielu zajęć w świetlicy AJA, zainspirowany śledzeniem kolejnych edycji Eurowizji przedstawił pełną wizję projektu, wstępną wersję scenariusza Koncertu Finałowego włącznie z samodzielnym opracowaniem Regulaminu Konkursu i karty zgłoszenia. Zaproponowana przez Mateusza formuła konkursu z pewnością będzie dla uczestników ciekawym i nowym doświadczeniem.

 

Podstawowe cele projektu  Konkurs Piosenki Legiowizja 2019:

  1. Pomoc w odkrywaniu predyspozycji oraz talentów uczniów,

  2. Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań muzycznych,

  3. Rozwijanie zainteresowań sztuką,

  4. Wyrabianie motywacji do świadomego uczestnictwa w kulturze,

  5. Wzmacnianie poczucia własnej wartości,

  6. Pobudzanie kreatywności uczniów i zachęcanie do własnej twórczości,

  7. Kształtowanie postawy aktywnego i krytycznego odbiorcy kultury,

  8. Uwrażliwienie na piękno i kulturę wysoką.