5. Mazowiecki Jazz Jam Legionowo
4 września 2020
5. Mazowiecki Jazz Jam Legionowo

Zapraszamy na Mazowiecki Jazz Jam Legionowo, który Powiat Legionowski współorganizuje. Bezpłatne wejściówki dostępne są w siedzibie MOK Legionowo, ul. Norwida 10.

Wydarzenie to jest kontynuacją legionowskiego Jazz Jamboree, wielkiego europejskiego meetingu muzyki synkopowanej. "Jamborka" gościła u nas od 1993 roku przez kilkanaście lat, a na naszej scenie grali wielcy świata jazzu: Bob Berg, David Kikosky, Ernie Adams, Carlos Johnson, Deborah Brown, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana czy Jan Ptaszyn Wróblewski, który napisał w mokowskiej kronice, że "jazz w Warszawie to Powązki, chętnie przeniosę się do Legionowa."

Na Jazz Jam wystąpili tu tacy mistrzowie jak: zdobywca Grammy Włodek Pawlik, Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński, Marek Napiórkowski, Lora Szafran, Wojciech Karolak, Adam Bałdych, Adam Makowicz, Leszek Możdżer. W tym roku koncerty przeniesione zostały z października na wrzesień. z Ratusza na plac przed MOK-iem ze względu na pandemię. Corocznie muzyka ta gromadzi tłumy wielbicieli, a każdy z nich otrzymuje jako gadżet słoik dżemu. Tak będzie i w tym roku.

Organizacja piątej edycji festiwalu uzyskała duże poparcie i aprobatę naszych mecenasów: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Legiowskiego, Prezydenta Miasta Legionowo.

W tym roku wystąpią:
W sobotę, 19 września, o 19.00, Piotr Schmidt Quartet. Będzie to koncert poświęcony Tomaszowi Stańce, wykonany przez muzyków, którzy ostatnio z Nim grali (Tribute to Tomasz Stańko).

W niedzielę, 20 września, o 17.30, wystąpi wokalistka Małgorzata Markiewicz z zespołem. Miłym akcentem wydarzenia jest to, że wraz z mężem Michałem Zaborskim (Atom String Quartet) mieszkają niedaleko od MOK-u w Legionowie.

Drugi niedzielny koncert (o 19.00) zamkną gwiazdy formatu światowego. Z zespołem Jana Smoczyńskiego wystąpi bowiem Michał Urbaniak, bywalec największych amerykańskich scen jazzowych i festiwali, twórca i kreator stylu "jazz fusion", który wprowadził do światowego jazzu rocka, rap i hip-hop. Grał z takimi mistrzami jak Weather Report, Freddie Hubbard, Elvin Jones, Herbie Hancock, Chick Corea, Miles Davis, Wayne Shorter, Marcus Miller, Joe Zawinul (...och!...). Na tym samym koncercie zabrzmi również Michael Patches Steward, występujący kiedyś na Jazz Jamboree w Warszawie. Jest genialnym trębaczem porównywanym do Milesa Davisa. Jego trąbka brzmi lekko, zwiewnie, genialnie intonacyjnie - jak przystało na wirtuoza. Grał z takimi gwiazdami jak Quincy Jones, George Duke, Marcus Miller.

Niedzielny koncert zapowiada się jako kwintesencja 27-letniego jazzowego koncertowania w powiecie.

Źródło: www.moklegionowo.pl

Plakat promujący Mazowiecki Jazz Jam Legionowo